آرتروز

آرتروز:

شایعترین فرم آرتریت یا التهاب مفاصل استئوآرتریت یا همان آرتروز است. آرتروز یک بیماری وابسته به سن است. با توجه به مستندات CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها) در آمریکا بیش از میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ ساله از آرتروز رنج میبرند، یعنی حدود ۱۴ درصد از کل بالغین. البته شیوع آرتروز در کهنسالی بیش از ۱۴ درصد است و در سن بالای ۶۵ سال شیوع آرتروز به بیش از ۳۳ درصد می رسد. آرتروز شایعترین علت ناتوانی در بالغین آمریکایی است.

آرتروز در هر سنی میتواند شروع شود و پیشرفت کند ولی در سن زیر ۴۵ سال در آقایان، و بالای ۴۵ سال در بانوان شایعتر میباشد.

علاوه بر سن عوامل خطر دیگری وجود دارد اعم از: چاقی، شغل های سنگین که باعث فشار بیش از حد به مفاصل میشود، صدمات ورزشی به مفاصل و اشکالات مادرزادی مفاصل.

علت آرتروز:

به دنبال تخریب غضروف پوشاننده سطح مفصل آرتروز بوجود می آید. غضروف یک بافت محکم و انعطاف پذیر است که انتهای مفصلی استخوان را پوشانده؛ که نقش حمایتی و محافظتی از مفصل دارد. همچنین حرکات استخوان ها در مفاصل را تسهیل میکند.

با افزایش سن و انجام حرکات سنگین و تکراری، غضروف مفصلی آسیب می بیند. و به دنبال آسیب غضروفی اصطکاک بین دو استخوان مفصل مربوطه افزایش می یابد، و اگر آسیب غضروفی پیشرفت کند حتی ممکن است باعث تخریب و خوردگی استخوان بشود. آسیب استخوانی باعث ایجاد درد شدید میگردد.

نکته حائز اهمیت تفاوت آرتروز با بیماری روماتویید است. روماتویید یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن علیه سینویوم اطراف مفصل عمل میکند، وعلایمی همچون درد و تورم و خشکی مفاصل را در پی دارد.

آرتروز در هر مفصلی میتواند رخ دهد به خصوص زانو، لگن، ستون فقرات و مچ دست.
علایم آرتروز:

مهمترین علایم آرتروز درد و خشکی مفاصل است. تخریب غضروفی حتی میتواند باعث تغییر شکل طبیعی مفصل شده و از کارایی آن بکاهد. مفصل درگیر ممکن است متورم شود و محدودیت در حرکت داشته باشد.

آرتروز یک طیف علایم دارد. گاهی بیماران با درد و محدودیت حرکات مراجعه میکنند، گاهی هم بیماران هیچ علایمی ندارند و طی معاینات بالینی متوجه بیماری میشوند.

بر اساس CDC حدود ۸۰ بیماران آرتروزی محدودیت در حرکات مفصل دارند. حدود ۲۵ درصد بیماران در انجام فعالیت های روزانه خود دچار مشکل هستند.

در برخی از موارد نادر آرتروز ستون فقرات که صدمه وارده باعث درگیر شدن ریشه های نخاعی شده و با علایم خاصی اعم از تغییر در اجابت مزاج، درد و احساس ضعف دراندام تحتانی.

دور نمای آرتروز:

آرتروز یک بیماری آهسته پیشرونده است، که در ابتدا بی علامت و خاموش است به گونه ای که حتی به سختی قابل تشخیص می باشد اما با شروع علایم از جمله درد و محدودیت حرکات، تشخیص امکانپذیر می شود.

درمان:

گزینه های درمانی شخص به شخص متفاوت است. برخی بیماران با کاهش وزن، فیزیوتراپی و تقویت عضلات و دارو درمانی از علایم بیماری رهایی می یابند.

اما عده ای از بیماران هم هستند که به درمان های جراحی نیاز پیدا میکنند. مانند پاک کردن فضای مفصلی از بافت های تخریب شده و تعویض مفصل با پروتز های مصنوعی.

 

  منبع :
Healthline
  برچسب ها :  نظرات