arrhythmia

آریتمی تپش نامعمول قلب است.به صورتی که قلب بسیار کندتر یا تندتر از معمول بتپد.که این اتفاق می تواند مادر زادی یا در اثر بیماری های مختلف قلبی باشد.بسیاری از آریتمی های قلبی خطرناک هستند و می توانند بالقوه کشنده باشند.

تندتر از معمول تپیدن قلب را تاکیکاردی و آرام تر تپیدن آن را برادیکاردی می نامند.

علائم آریتمی کدام اند؟

بعضی بیماران ممکن است هیچ گونه نشانه ای از بیماری را نداشته باشند و پزشک فقط از طریق معاینه و آزمایش به وجود مشکل پی ببرد.حتی اگر یک بیمار نشانه هایی از آریتمی را در خود حس کند به این معنی نیست که مشکل  جدی شده است.در حقیقت بعضی ها با این که علائم را دارند هیچ خطری تهدیدشان نمی کند و بالعکس کسانی هستند که بدون داشتن هیچ گونه علامت ظاهری در معرض خطر جدی هستند.

بعضی علائم عبارتند از:

-سرگیجه

-غش کردن

-لرزش قفسه ی سینه

-ضعف ناگهانی

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

-افرادی با زمینه ی ارثی :افرادی که با ناهنجاری های قلبی به دنیا می آیند بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل هستند.

-افزایش سن :با افزایش سن کارکرد و قدرت انقباضی قلب کاهش می یابد.

-افراد با پرکاری یا کم کاری تیروئید

فشار خون بالا: افراد با فشار خون بالا بیشتر در معرض مشکلات قلبی هستند.

دیابت کنترل نشده

عوارض ناشی از آریتمی کدام اند؟

-سکته ی مغزی

-نارسایی قلبی

-آلزایمر

درمان آریتمی قلب:

درمان آریتمی قلب بر اساس نوع آن است و اگر آریتمی به صورت نامرتبی یا تندی باشد معمولا با تجویز یک سری از داروهای تنظیم کننده ریتم قلب درمان می شود؛ اما در پاره ای از موارد برای درمان آریتمی نیاز به بستری شدن بیمار و درمان به شیوه الکتروفیزیولوژی و ابلیشن که در بین مردم به اصطلاح سوزاندن نامیده می شود، وجود دارد. در این روش از طریق رگ های بیمار سیم هایی در قلب وی کار گذاشته می شود و از طریق نقشه برداری، کانون بی نظمی در قلب یافت شده و با اشعه مخصوص رادیوفرکوئنسی کانون با انرژی گرمایی سوزانده می شود.

از طرفی آریتمی های کند قلب نیز با تعبیه باتری قابل کنترل است بدین گونه که بیمار با یک جراحی کوچک که نیاز به بی هوشی ندارد، از طریق رگ، سیم هایی داخل قلب کار گذاشته می شود که این سیم ها با کمک یک باتری که زیر استخوان ترقوه و زیر پوست تعبیه می شود، ضربان قلب را تنظیم کرده و آریتمی و نیز حالت سرگیجه فرد برطرف می شود.

 

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات