چگونه غذاهای چرب به مغز ما آسیب می زند.

همه ی ما علاقه به مصرف غذاهای پر چرب و خوشمزه داریم آمار ها هم این حرف را تایید می کند.

به طور میانگین هر فرد آمریکایی روزانه ۴۵۰۰ کالری و ۲۲۹ گرم چربی مصرف می کند اما متاسفانه مصرف این میزان غذا به خصوص غذا های چرب علاوه بر آسیب های شناخته شده و افزایش وزن باعث آسیب به مغز ما می شود.

طبق تحقیقات جدید منتشر شده در  journal Brain, Behavior and Immunity  غذا های پر چرب باعث تخریب سیناپ ها synapses (محل اتصال دو سلول عصبی ) در هایپو کامپ ( hippocampus ) مغز می شود که می تواند باعث اختلال در یاد گیری و حافظه شود . اما این همه ی موضوع نیست .

این تحقیق علاوه بر این نشان داد که سوییچ کردن و رفتن به سمت یک غذای کم چرب برای دوماه می تواند تاثیرات آسیب مغزی غذا های پر چرب مصرفی گذشته را کم کند و از بین ببرد همینطور که می دانید غذاهای پر چرب یکی از علل اصلی چاقی است که از بزرگ ترین نگرانی های کنونی دنیاست. طبق آمار گرفته شده یک سوم بالغین در آمریکا چاق هستند . علاوه بر این چاقی باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی ، سکته قلبی ، دیابت نوع دوم و انواعی از سرطان ها می شود . علاوه بر افزایش وزن همانطور که در ابتدا اشاره کردیم یک غذای پر چرب باعث آسیب به مغز می شود .

دکتر Alexis M. Stranahan از دپارتمان نوروساینس دانشگاه جورجیای آمریکا تحقیقاتی را در این مورد انجام داده اند. در این آزمایش که بر روی موش های آزمایشگاهی به انجام رسید موش ها به دو گروه تقسیم شده در گروه اول غذا های سالم به موش ها داده شده و در گروه دوم غذاهای پر چرب مشابه فست فود های کنونی پس از ۱۲ هفته ، سطح انسولین و گلوکز موش ها پس از ۴ و ۸ و ۱۲ هفته از شروع رژیم غذایی اندازه گیری شد .

علاوه بر این محققان هایپوکامپ hippocampi این موش ها را مورد بررسی قرار داده اند (مکانی از مغز که در ارتباط با یادگیری و حافظ است) اختصاصا محققان مارکر های سیناپسی درونی هایپرکام (پروتئین هایی که تعداد سیناپس در مغز را نشان می دهند) و همینطور سطح سایتوکاین ها (مارکر هایی که نشان دهنده میزان التهاب بدن است )مورد ارزیابی قرار داده اند. بعد از ۱۲ هفته مشخص شد موش هایی که با رژیم غذایی  مشابه فست فود تغذیه شده بودند دچار کاهش تعداد سیناپس در مغز شده و سیناپس ها در منطقه ی هایپوکامپ آنها تخریب شده بود محققان توضیح می دهند که با افزایش میزان چربی در بدن دچار تحریک ایمنی شده و به سمت التهاب مزمن می رود. که این التهاب باعث تخریب ساختار سیناپس ها در مغز شده و فرایند یادگیری و حافظه ی افراد را دچار مشکل می کند

جالب آنکه موش های مورد آزمایش پس از ۲ ماه تغییر رژیم غذایی به رژیمی سالم و مغذی دچار تغییر در تعداد سیناپس ها شده و سیناپس های آنها افزایش پیدا کرد و تخریب های ایجاد شده در مغز بهبود یافت. با توجه به تحقیق انجام شده به نظر می رسد با زگشت به یک رژیم سالم باعث بهبود در حافظه و یادگیری افراد شده و مغز به سرعت به بازیابی خود می پردازد

شما چه فکر می کنید ؟ نظرات خود را در مورد این مقاله با ما در میان بگذارید.

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات