تحقیقات جدید نشان می دهد نوجوانان که بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند و به ورزش نمی پردازند تاثیرات بدی را بر مغز خود در میانسالی بر جای خواهند گذاشت. بر اساس تحقیق که محققان بروی ۳۲۰۰ نفر با میانگین سنی ۲۵ سال انجام دادند دریافتند که کسانی بیش از ۳ ساعت در روز به تماشای تلویزیون می پردازند نسبت به افراد دیگرعملکرد ضعیف تری در آزمون های شناختی خاص دارند.

 

تلویزیون

دکتر تینا دی هونگ(Tina D. Hoang  )بیان میدارد که شرکت کردن در فعالیت های فیزیکی به سلامت مغز کمک خواهد کرد در طی مطالعه طولانی مدت محققان از افراد خواستند در طی ۵ سال ساعاتی را که با تماشای تلویزیون و ورزش کردن می پردازند ثبت کنند سپس از آن ها آزمون هایی در زمینه پردازش اطلاعات ؛ حافظه کلامی و عملکرد اجرایی که به افراد برای برنامه ریزی سازماندهی اطلاعات با توجه به موضاعات کمک می کنند گرفته شد.

 

آن ها دریافتند ۳۵۳ نفر از افراد شرکت کننده که بیشتر از ۳ ساعت در طول روز به تماشای تلویزیون می پرداختند نسبت به افراد دیگر عملکرد ضعیف تری در آزمون ها داشتند همچنین ۵۲۸ نفر افراد شرکت کننده که فعالیت فیزیکی بیشتری داشتند نتایج بهتری را نیز در آزمون ها به دست آوردند هنوز مشخص نیست که چرا تماشای طولانی مدت تلویزیون سبب تضعیف عملکرد شناختی در آینده می شود  دکتر هونگ بیان میدارد یک فرضیه این است که تماشای تلویزیون راه خوبی برای عملکرد شناختی و صرف وقت نیست همچین افرادی که بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می کنند و به ورزش نمی پردازند ممکن است با مشکلات دیگری مانند داشتن رژیم غدایی نا سالم مواجه شوند.

  منبع :
livescience
  برچسب ها :  نظرات