ریزش-مو

در بدن زنان فعالیت هورمون ها بسیار حائز اهمیت هستند .  از نوجوانی تا یائسگی ، ریتم هورمون‌های ما می‌تواند خلق و خو ، انرژی ، زیبایی و وضعیت کلی سلامت ما را تعیین نماید . متاسفانه بر خلاف اهمیت زیادی که این مسئله دارد ، زنان به اندازه ی کافی به آن توجه نمی کنند . در ادامه علائمی را بیان خواهیم کرد که می تواند ناشی از اختلالات هورمونی باشد .

خستگی

در دنیای امروز شتاب داشتن و عجله کردن و همیشه خسته بودن نشان دهنده ی یک زندگی مفید هستند اما احساس خستگی می‌تواند نشانه ای برای تغییر میزان هورمون‌ها باشد . بسیاری از زنان بین می کنند که صبح ها هنگام بیدار شدن از خواب دچار مشکل هستند و یا به هنگام عصر انرژی کافی ندارند ؛ این حالات ممکن است ناشی از اختلالات هورمونی در بدن افراد باشد پس اگر تغییری در سطح انرژی خود احساس کردید آن را نادیده نگیرید و سطح هورمون‌های‌ خود را چک کنید . هورمون های تیروئیدی ، انسولین ، استروژن ، پروژسترون و هورمون‌های غدد فوق‌کلیوی می‌توانند همه‌گی به خستگی مربوط باشند .

بیخوابی

هورمون‌ها ، عادات خواب را کنترل و تنظیم می‌کنند و خیلی از زنان  به‌دلیل تغییرات هورمونی با اختلالات خواب مواجه هستند . پایین بودن میزان پروژسترون سبب بی خوابی می شود این در حالی‌ است که پایین بودن استروژن می‌تواند دلیل گرگرفتگی و عرق‌های شبانه باشد که برهم‌زننده ی یک خواب خوب و آرام  است . اگر برای به خواب رفتن مجبورید گوسفندهای زیادی را بشمارید ، پس وقتش است که وضعیت هورمون‌های‌تان را بررسی کنید .

زودرنجی و بدخلقی

تغییر خلق و خو می تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد . نگرانی ها و زودرنجی های پیش از قاعدگی همیشه به اضطراب و افسردگی مربوط نیست بلکه می تواند به علت عدم تعادل هورمونی باشد .

ریزش مو

تغییرات در حجم یا ساختار مو  همراه با ریزش آن  نشان دهنده ی اختلالات هورمونی می‌باشد . کم‌پشت شدن موهای بالای سر، می‌تواند علامت اختلال تیروئید باشد و کم‌پشت شدن شقیقه‌ها اغلب به کمبود پروژسترون یا استروژن مربوط می‌شود. اگر متوجه شدید دسته‌ای از موهای‌تان کم‌ پشت‌ تر شده ممکن است مقدار آندروژن‌ یا هورمون DHT(دی هیدروتستوسترون) بالا باشد .

اضافه وزن

تغییرات ناگهانی در وزن  یکی دیگر از علائم اختلال هورمونی است . افزایش وزن درناحیه شکم یا بازوها می‌تواند نشان دهنده مقاومت انسولینی باشد . سنگینی در سینه‌ها ، اغلب به میزان استروژن و افزایش وزن در ناحیه باسن‌ و ران‌ها به تیروئید مربوط می‌شود .

توجه به تعادل هورمون ها به شما کمک می‌کند سرزنده ، با انرژی و سالم بمانید . اگر از هریک از این علائم رنج می‌برید ، با پزشک‌ مشورت کرده و وضعیت هورمونی‌ تان را ارزیابی کنید .

  منبع :
prevention
  برچسب ها :  نظرات