(Irritable bowel syndrome (IBS یا بیماری تحریک پذیری روده یک بیماری مزمن و مختل کننده ی فعالیت سیستم گوارشی است . این بیماری بین چیزی حدود ۹ تا ۲۳ درصد جمعیت جهان و  ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت آمریکا را مبتلا کرده است .

اینکه چه چیزی عامل قطعی ایجاد این بیماری است تا کنون به عنوان یک معما باقیمانده است . اما به نظر می رسد عادات غذایی و استرس باعث بدتر شدن علائم آن می شود . علائم این بیماری ترکیبی از اسهال , یبوست , وجود موکوس سفید یا زرد در مدفوع و احساس ناراحتی گوارشی در افراد است . این ممکن است باعث نگرانی در بیماران شده و احساس ناخوشایندی را درآنها ایجاد کند . علائم و فاکتور های تاثیرگذار مختلف IBS در فردی به فرد دیگر درمان آن را بسیار مشکل کرده است.و مراجعه ی حدود  ۲.۴-۳.۵ میلیون ویزیت در یک سال در آمریکارا به پزشکان بر جای گذاشته است . در عین حال هزینه ای آن نیز از مرز ۲۱ میلیارد دلار در سال عبور کرده است . اما تحقیقت جدید شاید راهی جدید برای درمان این بیماری ایجاد کند

تحقیقاتی که تحت نظر دکتر Bernard Corfe در دانشگاه Sheffield’s Molecular Gastroenterology انجام شده است نشان می دهد ارتباط زیادی بین سطوح پایین سطح ویتامین دی بدن شدت علائم IBS برقرار است طبق تحقیقات انجام شده ۸۲ درصد بیماران دچار IBS در این تحقیق دچار سطوح پایین ویتامین دی را داشته اند و علاوه بر این علائم شدید تری نیز در آنها دیده شده است

یکی از محققان گروه Vicky Grant  خود نیز به مدت ۳۰ سال دچار این بیماری بوده است اما بهبود چشمگیری در علائم خود بعد از استفاده از دز های بالای ویتامین D3 در ۵ سال گذشته مشاهده کرده است.

او دریافته استفاده از مکمل غذایی ویتامین دی وضعیت سلامتی او را بهبود بخشیده و با اینکه سایر درمان ها در وی نا کارآمد بود است ویتامین دی به شدت علائم او را بهبود داده است .محققان در حال انجام آزمایشات گسترده تر برای قطعی کردن تاثیر ویتامین دی بر بیماران و احتمالا استفاده از آن به عنوان داروی شماره یک IBS در آینده هستند .

به نظر می رسد معمای این بیماری نیز به زودی حل خواهد شد

شما چه فکر می کنید ؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید …

  برچسب ها :  نظرات