یکی از مراحل مهم در کنترل کردن شرایط زندگی مدیریت و تسلط بر واکنش استرس است . واکنش استرس ، واکنش جنگ یا پرواز هم نامیده میشود . این واکنش بزرگترین قسمت ساختار زندگی ما از زمان غار نشینی میباشد که نقش حیاتی را برای وادار کردن ما به یک دعوای سخت یا گریختن سریع به هنگامی که در یک موقعیت خطرناک گرفتار شده ایم ایفا میکند . وقتی فردی مشاهده میکند شرایطی که در آن است مخاطره آمیز و خطرناک میباشد این پیام به هیپوتالاموس که قسمتی از مغز است و وظیفه ی تحریک سیستم عصبی سمپاتیک را بر عهده دارد میرسد . زمانی که سمپاتیک فعال میشود تغییرات بسیاری در بدن ظاهر میگردد . فشار خون و ضربان قلب افزایش می یابد ، تنفس از دیافراگم به قفسه ی سینه می آید ، جریان خون بیشتر به سمت عضلات بزرگ و مغز میرود و کمی از شکم و اجزای آن دور میشود ، گوارش محدود میگردد و سبب سرد شدن دست ها و پاها میشود ، عضلات برای دویدن یا دعوا کردن سخت و محکم میشوند ، مردمک چشم بازتر میشود ، دهان خشک میگردد و فعالیت سیستم ایمنی و ترمیم بافتی هم محدود میشود . این راه طبیعت برای قطعی ساختی بقای گونه هاست . با کاهش و افزایش فعالیت های بدن ، جریان خون و انرژی فردی که در بحران است منبعی را برای سریع دویدن یا جنگیدن سخت وی فراهم میکند و احتمال زنده ماندنش را افزایش میدهد . تغییرات ایجاد شده بدن را در شرایط نامناسبی قرار میدهند و اگر این مشکل مزمن شود به صورت یک بیماری روانی بروز میکند . هانطور که سیستمی در بدن ما وجود دارد برای نجات دادن ما از مشکلات ، سیستم دیگری هم در بدن داریم که آرامش را در بدن برقرار میسازد که سیستم عصبی پاراسمپاتیک نام دارد . فعالیت های پاراسمپاتیک درست برعکس سمپاتیک است و زمانی که یکی فعال است دیگری غیر فعال میباشد . بنابراین هدف مدیریت استرس تحت کنترل در آوردن راه هایی است که آرامش را برقرار میسازد و نیز جلوگیری از بروز واکنش استرس . مواردی که ذکر میشوند به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند و به نظر تاثیر گذار می آیند .

عوامل بیرونی :

راه هایی که شما برای کنترل عوامل بیرونی به منظور کاهش واکنش استرس به آن نیاز دارید در ادامه بیان شده است :

– جرات داشته باشید .

یاد بگیرید که به گونه ای متفاوت به عوامل استرس زا پاسخ دهید .

– ارتباطاتتان را گسترش دهید .

– اهداف مشخص داشته باشید .

– زمان را به گونه ای مثبت مدیریت کنید .

عوامل درونی :

رسیدن سریع پیام به هیپوتالاموس و ایجاد تغییرات ذکر شده نمونه ای از عوامل درونی است . هنگامی که خود را گول میزنید نمیتوانید عملکرد خوبی داشته باشید . استراتژی های زیر به شما کمک میکنند تا تفاوت را تشخیص دهید :

بازسازی شناختی

حواس پرتی

مشاجره کردن

– عقاید منطقی در برابر باور ها ی غیر منطقی

انتظارات اختصاصی

تکنیک های زیر آرامش را القا میکنند و به مغز شما میگویند که در خطر نیستید این روش ها میتوانند به رها شدن از واکنش استرس کمک کنند :

تصورات آرامش بخش

واکنش استراحت

آرامش و استراحت تصاعدی عضلات

– تفکر زیرکانه

پس خوراند زیستی

هیپنوتیزم

 

stress 2

  منبع :
self growth
  برچسب ها :  نظرات