خطر-استفاده-بیش-از-حد-مکمل-ها

مصرف مکمل های غذایی و دارویی امروزه امری عادی در بین مردم است.

نقش این مکمل ها کمک به بدن برای رفع نیاز آن به مواد مغذی ضروری است که ممکن است از غذاها به دست نیاید.همچنین بعضی تحقیقات از فواید بیشتری برای مکمل ها برای سلامتی خبر میدهند.اما اخیرا در تحقیقات گفته شده مکمل های رژیمی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند!

تحقیقات اولیه در مورد حیوانات نشان میدهد که مکمل ها اثر محافظتی در برابر رشد سرطان دارند ولی ممکن است در مورد انسان اثردهی متفاوت باشد.

دکتر بیر گفته است:ما ۱۰سال متوالی هزاران بیمار را تحت نظر گرفتیم که مکمل های غذایی و دارویی استفاده میکردند و به این نتیجه رسیدیم که این مکمل ها نه تنها برای سلامتی آنها مفید نبوده بلکه در حقیقت بعضی از آنها در حال استفاده از ویتامین ها دچار سرطان شدند.

نشان داده شده است که هرکس دوز بیشتری از بتاکاروتن نسبت به مقدار توصیه شده مصرف کند دارای خطر ۲۰%ی بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه و بیماری قلبی است.همچنین در تحقیقی اثر استفاده از مکمل فولیک اسید بر افزایش تعداد پولیپ ها در بیماران دارای سرطان کولون نشان داده شده است با وجود اینکه قبلا این مکمل ها با کاهش پولیپ ها در ارتباط بودند.

لازم به ذکر است که این یافته ها نباید از استفاده مردم از ویتامین ها و مواد معدنی جلوگیری کند ،این مکمل ها در دوزهای توصیه شده میتوانند اثرات سلامت بخش مفیدی داشته باشند.مشکلات ذکر شده تنها وقتی بوجود می آیند که فرد استفاده ی بیش از حد داشته باشد.همچنین ذکر این نکته لازم است که استفاده بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی ضررشان بیشتر از سوددهی شان است.همچنان بر این نکته تاکید میکنیم که هیچ جایگزینی برای یک غذای خوب و مغذی وجود ندارد و اکثر مردم میتوانند همه ی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خودشان را با یک رژیم غذایی سالم تامین کنند.

  منبع :
medicalnewstoday
  برچسب ها :  نظرات