Brain-Scan

کما حالت بی هوشی عمیقیست که فرد نمی تواند بیدار شود و شاید به دلیل عملکرد یک سم در بدن یا یک بیماری خاص ایجاد شود از علل پزشکی آن می توان به سکته مغزی ،  تومور ها ، دیابت و ایست قلبی اشاره کرد . همچنین می تواند بر اثر جراحت ها و ضربه های وارد شده براثر یک سانحه رانندگی ایجاد شود فردی که به کما می رود بی هوش است و فعالیت های مغزی او به حداقل رسیده اما هنوز زنده است .

علائم کما :

از علائم کما می توان به چشم های بسته رفلکس های ضعیف مغزی مانند عدم پاسخ چشم ها به نور یا عدم احساس درد و نداشتن حرکت اشاره کرد کما می تواند روز ها هفته ها و حتی بیشتر از آن طول بکشد و این به وضعیت بیمار بستگی دارد پزشکان معمولا نمی توانند پیش بینی کنند که بیمار چه موقع هوشیاری خود را باز خواهد یافت . با این حال تحقیقات اخیر درمورد قسمت هایی از مغز که در میزان هوشیاری نقش دارند پزشکان را به این موضوع که با اسکن های مغزی می توان برگشت بیماران از کما را پیش بینی کرد امیدوار کرده است .

اسکن مغزی می تواند پیش بینی کند چه کسانی هوشیاریشان را باز خواهند یافت :

محققان اسکن مغزی ۲۷ بیمار به کما رفته را با ۱۴ فرد سالم مقایسه کردند همه ی این بیماران در ناحیه ی Pcc مغز خود یا در ارتباط این ناحیه با دیگر نواحی مغز خود دچار مشکل بوده اند ۴ نفر از این بیماران هوشیاری خود را باز یافته اند و پزشکان متوجه شدند در این افراد ارتباط  PCC‌ با کورتکس پیشانی برقرار شده است به عبارتی فعالیت عصبی این دو ناحیه در افراد سالم و افرادی که به تازگی هوشیاری خود را باز یافته بودند یکسان بود .

دکتر سیلوا معتقد است باید آزمایش های بیشتری روی تعداد بیشتری از بیماران برای تایید قطعی این موضوع انجام شود اما به هرحال یافته ها امیدوار کننده هستند .

  منبع :
  برچسب ها :  نظرات