دیدن-بوسیله-زبان-امکانپذیر-شد

به تازگی وسیله ای که به افراد نابینا امکان می دهد تا با استفاده از زبان خود اطرافشان را ببینند از طرف سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا تایید شد.این دستگاه که brainport100 نام دارد به افراد نابینا کمک می کند تا محیط خود را با مزه مزه کردن نور جهت یابی کنند !

brainport که با باتری کار می کند مثل یک آبنبات چوبی پلاستیکی مربع شکل است که به داخل دهان می رود و روی زبان جای می گیرد و با یک سیم به یک دوربین ویدئویی کوچک وصل می شود که روی عینکی که افراد به چشم زده اند نصب شده است.این وسیله کوچک که بر روی زبان قرار می گیرد دارای ۴۰۰ نقطه شبیه ساز الکتریکی است که تصاویر را از دوربین می گیرد و پردازش می کند.

نابینایان پس از آموزش می توانند سیگنال هایی که بر روی زبان آنها شبیه سازی می شود را شناسایی کنند و اندازه و شکل و محل قرارگیری اجسام مقابل خود را تعیین کرده و حتی اگر در حال حرکت اند ،حرکت آنها را تشخیص دهند.درطی بررسی که به تازگی انجام گرفته است مشخص شد از ۷۴ فردی که در طی یک سال برای استفاده از brainport آموزش دیده اند ،۶۹% آنها در تشخیص اجسام موفق اند.

تکنولوژی این دستگاه برای اولین بار توسط دکترPaul Bach-y-Rita مطرح شد که در سال ۲۰۰۶ فوت کرد.او معتقد بود که ما جهان را با مغز خود می بینیم نه با چشم هایمان ،چشم های ما فقط سنسور هستند و اگر این سنسور مشکلی پیدا کند ، ما باید از سنسور دیگری برای مخابره اطلاعات دیداری به مغز استفاده کنیم.

ویلیام مایسل، قائم مقام سازمان نظارت بر مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا می گوید چنین ابزارهایی می توانند زندگی میلیون ها نفر در سراسر جهان را برای همیشه دستخوش تغییر نمایند. اما این نکته را نباید از یاد برد که لازم است به صورت مداوم محصول را بهبود بخشیده و پیشرفته ترش کنیم تا سطح کیفی زندگی افراد معلول مرتباً بهتر شود.

از مزایای brainport می توان به سادگی استفاده از آن و اینکه اثری روی چشم های فرد ندارد اشاره کرد.اگرچه ممکن است در آینده طراحی های مفیدتری برای مثال با استفاده از سلول های بنیادی برای افراد نابینا صورت بگیرد.

نظر شما چیست؟آیا فکر می کنید چنین ابزارهایی می توانند زندگی افراد معلول را به حالت عادی در آورند؟

  منبع :
medicalnewstoday
  برچسب ها :  نظرات