بارداری-برای-زنان-مسن-ممکن-شد

این پژوهشی که تحت عنوان “بازیابی زودهنگام تخمک در روش IVF شانس باروری زنان مسن را افزایش می دهد” توسط دکتر Yanguang Wu جنین شناس مرکز تولید مثل انسانی در نیویورک و همکارانش انجام شده است، اخیرا در مجله Endocrinology منتشر شده و نشان از آن دارد که با استفاده از روش های جدید IVF شانس باروری زنان مسن افزایش یافته است.
وقتی زنان به سن ۴۰ سالگی می رسند، احتمال بارداری آنان از طریق لقاح آزمایشگاهی به طور چشمگیری کاهش می یابد. در حال حاضر، پژوهشگران بر این باورند که بتوانند با فناوری های نوین دری به روی درمان ناباروری زنان مسن تر بگشایند.

لقاح آزمایشگاهی یا (IVF) یکی از فناوری های کمک باروری (ART) است . لقاح آزمایشگاهی (IVF) شیوه‌ای پزشکی است که در آن سلول تخمک بالغ از زن گرفته می‌شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می‌یابد و رویان حاصل برای ادامه بارداری طبیعی در رحم همان زن یا زن دیگری کاشته می‌شود.

 

در این مطالعه دکتر Yanguang Wu و همکارانش احتمال موفقیت بارداری در زنان زیر ۴۰ سال که میانگین سنی ۳۸ الی ۳۹ سال قراردارند ۲۳٫۶% و زنان ۴۴ سال به بالا را تنها ۱٫۳ % اعلام کرده اند.

طبق پژوهش هایی که پیش از این انجام شده است با افزایش سن، کیفیت تخمک ها، کاهش و از احتمال باروری کاسته می شود، با این حال تیم های پژوهشی در مرکز مطالعات انسانی در حال بررسی دقیق تری در خصوص عواملی هستند که منجر به کاهش کیفیت تخمک در سنین بالا می شود.

سن محیط تخمک اهمیت دارد نه خود تخمک

پژوهشگران طی بررسی های متعدد، بافت های تولید مثل را در اهدا کنندگان تخمک با میانگین سنی ۲۱ الی ۲۹ سال، ۳۰ الی ۳۷ سال و ۴۳ الی ۴۷ سال، مورد بررسی و مقایسه قرار دادند. در این بررسی ها مشخص شد که با افزایش سن زنان، رشد و تکثیر سلول های گرانولوزا که از رشد تخمک در درون تخمدان حمایت می کنند، کاهش می یابد.
تحقیقات بیشتر در این خصوص نشان داد سلولهای گرانولوزا در زنان مسن تر، گیرنده های سلولی کمتری برای هورمون محرک فولیکول (FSH) تولید می کنند و بالعکس گیرنده های بیشتری برای هورمون جسم زرد (LH) و پروژسترون تولید می گردد.

پژوهشگران این مطالعه بر این باورند که تغییرات هورمونی در زنان مسن منجر به لوتئینه شدن زودهنگام، ممانعت از بلوغ تخمک و کاهش بارداری می شود. باید توجه داشت که لوتئینه شدن معمولا پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد، فرایندی که در آن افزایش سطح LH منجر به کاهش سطح FSH و افزایش سطح پروژسترون می گردد. به همین دلیل است که وقتی لوتئینه شدن قبل از تخمک گذاری صورت پذیرد، شانس لقاح کاهش می یابد.

دکتر Wu می گوید: احتمال کاهش باروری تخمک به دلیل سن تخمک نیست بلکه به عوامل محیطی بستگی دارد که تخمک در آن زندگی می کند.

برداشت زودهنگام تخمک شانس موفقیت IVF را افزایش می دهد

در حال حاضر پزشکان برای انجام IVF ، منتظر تخمکی با اندازه ۱۹ تا ۲۱ میلی متر می مانند و سپس اقدام به تزریق گنادوتروپین جفتی یا HCG برای به رشد رساندن تخمک می کنند.

در این مطالعه دکتر Wu و همکارانش با تزریق HCG به تخمک ۱۶ میلی متری، باعث کاهش فرایند لوتئینه شدن تخمک و امکان بازیابی و رسیدن به دوران بلوغ را برای تخمک های نابالغ فراهم کردند. مقایسه نتایج حاصل از باروری با هر دو روش IVF نشان داد که تزریق HCG به تخمک ۱۶ میلی متری منجر به افزایش شانس باروری و ایجاد جنینی با کیفیت خوب می گردد.

دکتر Wu می گوید:”که تیم پژوهشی تحت مدیریت وی امیدهای زیادی برای باروری زنان مسن به ارمغان آورده است. وی یکی از دستاوردهای این مطالعه را بازیابی تخمک های کوچک تر برای کاهش اثرات جانبی لوتئینه شدن به منظور افزایش باروری در زنان مسن عنوان می کند و امیدوار است موفقیت IVF را نیز در زنان جوان بهبود بخشد”.

  منبع :
medicalnewstoday
  برچسب ها :  نظرات