غذا-های-موثر-بر-سلامتی-مغزبرای افزایش توانایی شناختی فعلی و یا بهبود سلامت ذهن راه های بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید . به عنوان مثال بسیاری از محققان پیشنهاد می کنند که ذهن خود را با یاد گرفتن یک زبان جدید تحریک کنید و یا اینکه از فواید تمرینات ذهنی روزانه بهره مند شوید . راه های دیگری نیز برای افزایش توانایی ذهنی وجود دارند مانند خواب کافی ، استفاده از مکمل های حافظت در برابر اختلالات شناختی و مطالعه درباره ی موضوعات پیچیده . همچنین می توانید از مواد غذایی ویژه ای برای افزایش توانایی شناختی خود استفاده کنید . این روش راه بسیار خوبی است زیرا علاوه بر استفاده از مواد غذایی خوشمزه می توانید ذهنی سالم داشته باشید . در ادامه این مواد غذایی را به شما معرفی خواهیم کرد .

روغن زیتون

به هنگام پختن غذا یا آماده کردن سالاد می توانید از روغن زیتون استفاده کنید تا غذایی خوشمزه و ذهنی سالم داشته باشید . تحقیقات نشان می دهند که استفاده از روغن زیتون و مواد دیگری که در آن ها مقدار چربی های اشباع نشده زیاد و چربی های اشباع شده کم می باشد تغییرات زیادی در آینده در زمینه ی قابلیت های شناختی به وجود خوهد آورد . اطمینان حاصل کنید که بهترین و تازه ترین نوع روغن زیتون را انتخاب کرده اید .

اسفناج

سبزیجات دارای برگ های سبز مثل اسفناج و کاهو حاوی لوتئین که یک آنتی اکسیدان طبیعی است می باشند . محققان موفق به کشف رابطه ای میان افزایش مقادیر لوتئین با تقویت حافظه ، یادگیری و عملکرد بدن شده اند . مصرف روزانه ۶ میلی گرم لوتئین خطر تغییرات سلولی را بسیار کاهش می دهد .

کلم بروکلی

کلم بروکلی از جمله ی سبزیجاتی است که به علت ترکیبات فوق العاده ی آن بسیار پیشنهاد می شود . این ترکیبات عبارتند از : پلی فنول ها ، کلسیم ، فیبر ، ویتامین C و فولات . همچنین این ماده ی غذایی حاوی فاکتور های مبارزه با سرطان می باشد و از زوال شناختی که بر اثر افزایش سن ایجاد می شود جلوگیری می کند .

گردو

همه ی آجیل ها و دانه ها برای سلامتی ما مفید هستند ولی بهترین آن ها گردو می باشد زیرا غنی از آلفا لینولنیک اسید می باشد که برای اکسیژن رسانی مناسب مغز حیاتی است . تحقیقات نشان می دهند که مصرف گردو می تواند بعضی از آسیب های ناشی از آلزایمر مثل از دست دادن حافظه و یادگیری را بهبود بخشد .

انواع توت

با اضافه کردن انواع توت به رژیم غذایی خود می توانید از سلامتی خود لذت برده و از زوال شناختی دور بمانید . محققان بر این باورند که توت فرنگی موثر ترین ماده برای بهبود سلامت مغز می باشد . بر اساس تحقیقی که در فاصله سال های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۲ صورت گرفت ، مشخص شد که استفاده از این مواد حداقل یکبار در هفته روند زوال مغزی را بسیار کند می کند .

جوانه گندم

جوانه گندم یکی از بهترین مواد غنی از کولین می باشد . کولین سبب تقویت فرآیند ها و قابلیت های غشاء می شود و برای پیشرفت توانایی های ذهن حیاتی می باشد . اگر کمبود کولین داشته باشید دچار مشکلات حافظه ای ، خستگی و سر درد خواهید شد . خوشبختانه شما می توانید سطح این ماده را با مصرف جوانه گندم و تخم مرغ افزایش دهید .

آب چغندر

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد محققان متوجه شدند که نوشیدن آب چغندر سبب افزایش خون رسانی به مغز و در نتیجه سلامتی مغز می شود . همچنین این ماده می تواند خطر ابتلا به جنون را کاهش دهد . متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که با مصرف روزانه این ماده از تولید آن بهره مند شوید .

افزودن این ۷ ماده به رژیم غذایی روزانه خود می تواند سبب جلوگیری از اثرات منفی ناشی از افزایش سن شود و به طور کلی سبب بهبود سلامتی شما خواهد شد .

چه مواد غذایی دیگری را برای افزایش قدرت مغز موثر می دانید ؟ نظر خود را بیان کنید .

 

  منبع :
  برچسب ها :  نظرات