اعتیاد-ورزش-overexercising

انجام بیش از حد هر فعالیت مفیدی آن را مضر می کند حتی اگر آن فعالیت ورزش کردن باشد

اگرچه برای بسیاری شروع ورزش کاری بسیار سختی ست اما در مقابل هستند افرادی که به ورزش معتاد شده و نمی توانند از آن دست بکشند! بدن ما برای اینکه بتواند با چالش های مختلف رو به رو شود و امور روزمره را به خوبی انجام دهد، به میزان مناسبی استراحت نیاز دارد.بین ورزش متعادل و ورزش بیش از اندازه، اختلاف جزیی وجود دارد. بنابراین من به شما کمک خواهم کرد تا بدانید چطور ورزشی سالم و به دور از افراط داشته باشید. با من همراه باشید.

احساس خستگی به جای احساس شادی

یکی از دلایل مهم در ورزش کردن، جدای از تناسب اندام، افزایش انرژی برای گذراندن پیچ و تاب‌های زندگی و احساس شادی است. اما اگر پس از ورزش تمام روز احساس خستگی می کنید، برنامه ورزشی خود را تغییر داده و متناسب با شرایط بدنیتان ورزش کنید. بدن شما در حین ورزش بیش از اندازه، به شما اخطار داده و از شما طلب استراحت می کند بنابراین به هشدارهای بدنتان گوش دهید.

بی خوابی

اگر در طول روز خوابالو هستید، و یا اگر بعد از یک تمرین سخت و خسته کننده خوابتان نمی‌برد، احتمالا به خاطر این است که  بیش از اندازه ورزش می کنید.

ناهماهنگی هورمونی

یکی از مهمترین عوارض جانبی اعتیاد به ورزش، ناهماهنگی هورمونی است. اگر بیشتر مواقع احساس می‌کنید حال خوشی ندارید یا اگر عادت ماهیانه‌ی شما نامنظم شده است، ممکن است ایراد از برنامه ورزشی‌ شما باشد.

علاوه بر این در حالی که ورزش متعادل، کمک می‌کند تا سیستم ایمنی بدنتان سالم و قوی بماند، ورزش بیش از اندازه آن را بهم خواهد ریخت، و باعث خستگی زیاد و ضعف سیستم ایمنی بدن شما خواهد شد.

احساس افسردگی

گر چه ورزش باعث انتشار هورمون‌هایی می شود که در طول روز شما را شاداب و پر انرژی نگاه می‌دارند، اما ورزش بیش از اندازه برعکس، شما را خسته، گرفته و کاملا بی انگیزه خواهد کرد.

ریکاوری آهسته

اگر بصورت مکرر و بدون استراحت ، شدیدا ورزش کنید، هنگام بیماری، بدن شما در انجام یک ریکاوری خوب ناتوان خواهد بود

پس اگر ورزش می‌کنید تا بدنی سالم و خوش اندام داشته باشید برنامه ورزشی خود را متعادل کنید و در هنگام بیماری فرصت یک ریکاوری کامل را به بدن خود بدهید.

گرچه برای داشتن بدنی سالم باید ورزش کنید، اما ، استراحت کردن و گوش دادن به بدن نیز به همان اندازه مهم است. پس سعی کنید متناسب با توان بدنتان ورزش کنید و از آسیب زدن به بدن خود پرهیز نمایید.

 

  منبع :
Indiatimes
  برچسب ها :  نظرات