تنبلی-چشمتنبلی چشم از جمله عواملی است که دید افراد را در کودکی دچار مشکل می کند . از هر ۱۰۰ نفر در آمریکا ۲ تا ۳ نفر مبتلا به تنبلی چشم می باشند . تحقیقات جدید نشان می دهند که تماشای فیلم می تواند به بهبود آن ها کمک کند . دکتر Eileen E . Birch و همکارانش تحقیقاتی را در این زمینه انجام دادند که نتایج آن در Journal of the American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus به انتشار رسید .

تنبلی چشم زمانی ایجاد می شود که چشم به هر علتی نتواند بر روی وضوح تصویر تمرکز کند . مثلا هنگامی که چشم نتواند دور یا نزدیک را به وضوح ببیند و یا اینکه می تواند به علت آستیگماتیسم که در نتیجه ی شکل غیر طبیعی قرنیه ایجاد می شود باشد . انحراف چشم و آب مروارید نیز می توانند تنبلی چشم را ایجاد کنند .

رایج ترین درمان برای تنبلی چشم قرار دادن چیزی بر روی چشم سالم به مدت چند هفته تا چند ماه است تا چشم ضعیف مجبور به کار شود و بهبود یابد . راه دیگری که بسیار اثر بخش است استفاده از تصویر های مختلف و نشان دادن آن به فرد برای هر چشم به طور جداگانه است و یا استفاده از بازی های مختلف برای چشم ها . دکتر Birch بیان می دادرد با اینکه این روش ها بسیار موثر هستند ولی برای کودکان خسته کننده و تکراری خواهند بود . راه جدیدی که توسط محققان مطرح شده است تماشای فیلم های انیمیشنی معروف می باشد .

در طی آزمایشی محققان ۸ کودک ۴ تا ۱۰ ساله را که به تنبلی چشم مبتلا بودند در نظر گرفتند و از آن ها خواستند تا به مدت دو هفته و هر هفته ۳ فیلم را در نمایشگر های ۳ بعدی و با استفاده از عینک های ۳ بعدی ببینند . نتایج نشان داد که تصاویر مشاهده شده با چشمی که ضعیف عمل می کند نسبت به چشم سالم تضاد بیشتری دارد . این عدم تعادل به دو بینی کمک می کند . دکتر Birch بیان داشت که همه ی کودکان پس از دو هفته ، بهبودی قابل توجهی را در دید خود مشاهده کردند و این نتیجه تنها در ۹ ساعت و در طی دو هفته حاصل شد .

در حال حاضر محققان در تلاش اند تا مدت زمان پایداری و اثر گذاری این روش را بررسی کنند .

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات