20-Useless-Body-Parts

۱) ارگان جاکوبسون:

ارگان جاکوبسون با داشتن گیرنده های شیمیایی حفره ای است در پل های بینی دو سمت که در انسان عملکردی ندارند.در جانوران پست تر وظیفه درک ماده شیمیایی فرومون را بر عهده دارند.

۲)عضلات خارجی گوش:

عضلاتی در بخش خارجی گوش هستندو در سایر حیوانات نظیر خرگوشها و سگها، وظیفه حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. انسان ها هم هنوز دارای آن هستند و به دلیل وجود این عضلات است که بعضی از افراد می‌توانند گوششان را تکان دهند.

۳)دندان عقل:

در انسانهای اولیه که برای به دست آوردن انرژی  از گیاهان زیادی مصرف می‌کردند، داشتن یک جفت دندان اضافه آسیا در هر فک مفید به نظر می‌رسید اما در انسانهای امروزی که انواعی ازغذاها را مصرف می‌کند، زیاد ضروری به نظر نمی‌آید.

۴)دنده گردنی:

حدود یک درصد از مردم یک جفت دنده اضافی در بالای دندهای خود (در بخش گردن) دارند که به نظر می‌رسد باقی‌مانده از اجداد خزنده ما باشد. این دنده می‌تواند در این افراد مشکلات عروقی یا عصبی ایجاد کند.

۵)پلک سوم:

در اکثر پرندگان و پستانداران یک لایه محافظ به عنوان پلک سوم بر روی چشمانشان وجود دارد که وظیفه حفاظت و خروج شن ریزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقی مانده این پلک در انسان به صورت یک چین نازک در گوشه داخلی چشم وجود دارد.

۶)تکمه یا نقطه داروین:

اگر لبه خارجی لاله گوش خود رو لمس کنیدبه یک برجستگی بر‌می‌خورید که به نام دکمه داروین مشهور است. در حیواناتی نظیر خرگوش این تکمه در انتهای گوشها قرار دارد و وظیفه فوکوس صداهای دوررا روی گوش بر عهده دارد.

۷)عضله زیر ترقوه:

عضله کوچکی که در زیر شانه قرار دارد و ازدنده اول به ترقوه کشیده شده است .البته بعضی از مردم این عضله را ندارند وبعضی نیز یک جفت از آن را دارند.

۸)عضله پالماریس (خیاطه):

عضله بلند و نازکی که از زانو به کمرکشیده شده است. این عضله در جانوران پست تر در آویزان شدن و بالا رفتن از درخت بسیار مهم است. جراحان معمولا این عضله رو در جراحی های ترمیمی عضلات برداشته و از آن استفاده می‌کنند.

۹)نوک پستا‌ن در مردان:

مجاری شیری قبل از اینکه هورمون جنسی  مردانه (تستوسترون) در جنین باعث ایجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشود به وجود می‌آیند. مردان دارای بافت پستا‌نی هستند اما عملا استفاده‌ای از آنها نمی‌کنند.

۱۰)عضلات صاف کننده مو:

در بسیاری از جانوران این عضلات که درقاعده موهای بدن واقع شده اند وظیفه سیخ کردن موهای جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.

  منبع :
bloggingwv
  برچسب ها :  نظرات