به جای دنبال کردن علاقه ، کاری را انجام دهید که در آن موثرتر هستید 

Ben Horowitz موسس و سهام دار شرکت سرمایه گزاری مشهور Andreesen Horowitz ماه پیش در جشن فارغ التحصیلی دانشگاه کلمبیا سخنرانی کرد و تعدادی پیشنهاد جالب و غیر معمول را مطرح نمود که در خلاصه ی کلام : علاقه ات را دنبال نکن!

اگر از هزاران فرد موفق جویا شوی خواهند گفت به کاری که انجام می دهند عشق می ورزند و برداشت افراد این است که اگر کاری را که انجام می دهی دوست داشته باشی موفق خواهی بود.ممکن است این گفته درست باشد اما این موضوع هم وجود دارد که اگر فرد موفقی باشی ، به کاری هم که انجام می دهی علاقه مند خواهی بود! خب پس می خواهیم ببینیم کدام درست است…!

Horowitz با چند دلیل بیان می کند که چرا دنبال کردن علاقه مندی ها به امید یافتن موفقیت توصیه نمی شود:

  • علاقه مندی ها را به راحتی نمی توان اولویت بندی کرد؛

به ریاضی بیشتر علاقه مندی یا مهندسی؟تاریخ یا ادبیات؟اما اینکه بفهمیم درچه زمینه بهتر کار می کنیم بسیار راحت تر است…

  • علاقه تغییر می کند ؛

آنچه که در سن ۲۱سالگی به آن علاقه داریم لزوما همانی نخواهد بود که در سن ۴۰سالگی دوست داشته باشیم.

  • شما لزوما در زمینه ی علاقه مندی خود مهارت ندارید ؛

مثلا اینکه شما خوانندگی را دوست دارید دلیل نمی شود که یک خواننده ی مشهور باشید.

  • رفتن به دنبال علاقه یک نوع دید خود خواهانه در دنیاست ؛

آنچه که در طول زمان از دنیا کسب می کنید مانند پول،خودرو،لوازم و تمجید، نسبت به آن اثری که در جهان از خود به جا می گذارید اهمیت کمتری دارد.توصیه ی او برای موفقیت در شغل این است که در نظر بگیریم کدام ایده ی شغلی به سوالات روبه رو پاسخ قانع کننده می دهد:در چه زمینه مهارت داریم،به چه علاقه داریم و نیاز بازار چیست؟ که علاقه یکی از سه مورد را تشکیل می دهد.

شما می دانید که اگر عاشق کارتان باشید حتی یک روز هم در زندگی حس نمی کنید که دارید کار می کنید ؛آنچه که شما را عاشق کار می کند تنها یک علاقه نیست بلکه یک ایمان به این مهم است که یک تاثیر مثبت  و کمک مفید به جهان می باشد!

SOURCE

  برچسب ها :  نظرات