پوسیدگی-دندان

قبل از خوردن غذا دست های خود را بشویید ، به هنگام عطسه دستمالی را در مقابل دهان خود بگیرید و از راه دیگری به جای دست دادن استفاده کنید . ما راه های مراقبت از خود در برابر این گونه بیماری ها را می دانیم ولی بیماری هایی وجود دارند که مسری هستند و راه های ذکر شده از ابتلا به آن ها جلوگیری نمی کند . در این ۴ بیماری را که این شرایط را دارند بیان می کنیم .

کرم خوردگی دندان

کشیدن نخ دندان ، مسواک زدن و نخوردن شیرینی هایی که به آن علاقه دارید در صورتی می تواند به شما کمک کند که همسر شما نیز این اصول را رعایت نماید در غیر این صورت شما هم مانند او بهداشت دهانی خوبی نخواهید داشت . محققان دانشگاه Helsinki فنلاند دریافته اند که باکتری که سبب بروز بیماری های لثه ، ورم لثه و پوسیدگی دندان می شود در افراد بزرگسال منتقل می شود . در طی مطالعه ای که بر روی ۲۰ زوج ۳۷ تا ۷۰ ساله انجام شد و نتایج آن در مجله ی Oral Microbiology and Immunology منتشر شد مشخص شد که از میان این ۲۰ زوج ، ۴ زوج مبتلا به بیماری های لثه بودند که از این ۴ زوج ، ۳ زوج باکتری که عامل اصلی پوسیدگی دندان است را داشتند که در DNA مشابه بودند و فقط در بعضی ویژگی ها تفاوت داشتند در نتیجه متوجه شدند که باکتری دهانی میان زوج ها منتقل می شود .

سرطان

امکان اینکه سرطان از فردی به فرد دیگر منتقل شود وجود ندارد ولی ویروسی موجود است تحت عنوان ویروس انسانی پاپیلوما ( HPV ) که خطر ابتلا به سرطان های گردنه رحم ، اندام تناسلی مرد ، نشیمنگاه ، دهان و گلو را افزایش می دهد . طبق آمار اعلام شده سالانه حدود ۶ میلیون نفر در آمریکا به این ویروس مبتلا می شوند . عفونت ناشی از این ویروس ممکن است در طی ۱ تا ۲ سال از بین برود ولی اگر باقی بماند احتمال بروز سرطان افزایش می یابد .

بیماری های خود ایمن

افرادی که مبتلا به آلرژی گلوتن هستند می توانند افرادی که در اطرافشان هستند را تحت تاثیر قرار دهند . طبق تحقیقی که صورت گرفته و نتایج آن در مجله ی Clinical Gastroenterology and Hepatology به انتشار رسیده است خطر ابتلا به بیماری خود ایمن غیر حفره شکمی در افرادی که ارتباط نزدیکی با بیماران مبتلا به بیماری های حفره شکمی دارند ، زیاد است مانند : التهاب مزمن روده ، پسوریاسیس ، رماتیسم مفاصل ، لوپوس و … . نتایج نشان می دهد که در طی ۱۰ سال احتمال این انتقال حدود ۴.۳ درصد است . این اتفاق به علت شراکت در باکتری روده اتفاق می افتد .

چاقی

آیا واقعا ممکن است که چاقی هم مسری باشد ؟ بله طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است محققان توانسته اند ویروسی را در بافت چربی افراد بزرگسال شناسایی کنند تحت عنوان ادنو ویروس انسانی – ۳۶ ( Ad-36 ) که احتمال چاقی را در افرادی که در معرض این ویروس هستند ۳۰ برابر می کند . در بدن آنتی بادی علیه این ویروس وجود دارد و بدن با آن می جنگد ولی به علت سازگاری زیادی که بین ویروس و بدن افراد چاق به وجود می آید احتمال تشخیص علائم ناشی از ویروس بسیار کم است .

آیا از مسری بودن این بیماری ها اطلاع داشتید ؟ نظر خود را بیان کنید .

  منبع :
prevention
  برچسب ها :  نظرات