strawberry-kawasaki

بیماری کاوازاکی یک واسکولیت ( التهاب عروق) با علت ناشناخته است. این بیماری عروق با سایز متوسط و کوچک بدن را ملتهب می کند، که متعاقبا اعضای مختلفی درگیر می شوند.

این بیماری در کودکان، به خصوص زیر ۵ سالگی شایع می باشد. اگر چه می تواند هر نژادی را درگیر کند اما در نژاد آسیایی بیشترین شیوع را دارد (بیشترین شیوع در ژاپن گزارش شده).

کاوازاکی سه مرحله بالینی با علایم متفاوت دارد. اما مهمترین عارضه آن آنوریسم یا گشاد شدن موضعی عروق کرونر قلب است.

فاز حاد بیماری حدود ۱-۲ هفته طول می کشد و معمولا با شروع ناگهانی تب بالای بدون علت مشخص می شود. معمولا همراه تب علایم دیگری داریم از جمله: خشکی مخاط دهان،قرمزی چشم ها، لب های ترک خورده، زبان ملتهب و قرمز یا زبان توت فرنگی، متورم شدن غدد لنفاوی گردن، تورم دست و پا، راش یا لکه های قرمز بر روی قفسه سینه و کشاله ران، درد مفاصل و همچنین درد شکم. اگر بیمار شیرخوار باشد معمولا بی قرار است و گریه بیش از حد طبیعی دارد. یکی از عوارض این مرحله التهاب و ضعف عضله قلب است که میتواند خود را با تنگ نفس و افزایش ضربان قلب نشان دهد (کاردیت). عارضه مهم دیگر آنوریسم شریان های کرونری است که پیشتر به آن اشاره کردم.

فاز تحت حاد بیماری از هفته ۲ تا ۶ بعد از آغاز بیماری طول می کشد. در این مرحله تب بیمار فروکش میکند. همچنین در این مرحله انگشتان دست و پای کودک دچار پوسته ریزی می شود. پلاکت های بیمار در این مرحله به شدت افزایش می یابد(بعضا بالغ بر ۱ میلیون در میلی متر مکعب). فاز تحت حاد پیشروی وقوع آنوریسم عروق کرونر است و در این فاز بسیار توصیه می شود برای کودک اکوکاردیوگرافی انجام گردد.

فاز سوم، فاز نقاهت و بهبودی است و از هفته ۶ تا ۸ پس از آغاز بیماری طول می کشد. در این فاز پارامتر های آزمایشگاهی شروع به بهبود یافتن می کنند. خطوطی عرضی به نام Beau در این مرحله بر روی ناخن ها ممکن است دیده شود.

مسئله حائز اهمیت در تشخیص این بیماری با توجه به وجود تب بالا در ابتدای بیماری و نبود علایم دیگر امکان اشتباه در تشخیص وجود دارد، لذا باید ابتدا عفونت را رد کرد و بعد به درمان کاوازاکی پرداخت.

پس از قطعی شدن تشخیص کاوازاکی انجام اکوکاردیوگرافی جهت بررسی عروق کرونر در فاز حاد و نقاهت لازم است.

درمان کاوازاکی IVIG است، که منجر به کاهش سریع علایم و بهبودی در بیمار شده و طور ویژه ای سبب کاهش شیوع آنوریسم عروق کرونر می شود. اگر علایم کودک به دوز اول IVIG جواب ندهد تجویز دوز دوم IVIG ضرورت می یابد.

اکثر موارد بیماری کاوازاکی بدون برجای گذاتشن عارضه برطرف می شوند. اما مهمترین عارضه این بیماری آنوریسم عروق کرونر و به دنبال آنوریسم وقوع سکته قلبی در کودک است. گاهی آنوریسم و سکته تشخیص داده نمی شود و کودک دچار مرگ ناگهانی می گردد. از عارضه های نادر کاوازاکی می توان به درگیری کیسه صفرا، مننژیت، درگیری مفاصل، پانکراتیت و… اشاره نمود.

برگرفته از : کتاب بیماری های کودکان نلسون
  برچسب ها :  نظرات