اهمیت-ورزش-در-نوجوانی

طبق مطالعات اخیر زنانی که در نوجوانی فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند خطر مرگ و میر در آنها به علل متفاوت ازجمله سرطان در میانسالی و سنین بالاتر کمتر است.

در مطالعه ای از ۷۵۰۰۰زن چینی در سنین ۴۰-۷۰ پرسیده شد که آیا در سنین ۱۳-۱۹سالگی فعالیت بدنی داشته اند یا نه؟اگر جواب مثبت بود;چقدر فعالیت داشته اند؟همچنین محققان عادت های معمول زندگی زنان را در بزرگسالی بررسی کردند و به مدت ۱۳ سال زندگی آنها را تحت نظر داشتندو علت مرگ آنان را بررسی کردند(مثلا سرطان ،بیماری های عروقی یا…)از میان آنان ۵۲۸۲نفر فوت کردند که ۲۳۷۵ مورد بر اثر سرطان و ۱۶۲۰ مورد براثر بیماری های غروقی بود.

از این بررسی به این صورت نتیجه گرفتند که:در زنان ورزش های گروهی در نوجوانان صرفنظر از ورزش در بزرگسالی با کاهش خطر ابتلا به سرطان و مرگ و میر همراه است.

زنانی که حداقل ورزش را در نوجوانی داشته اند حداکثر تا ۸۰دقیقه در هفته ،۱۶%خطر مرگ به علت سرطان کمتر داشته اند و ۱۵% کاهش به علل دیگر نسبت به کسانی که هیچ گونه فعالیت بدنی در نوجوانی نداشته اند.اما فعالیت بیشتر از نقطه نظر طول عمر هیچ فایده دیگری ندارد!

نتیجه های به دست آمده اهمیت ترویج مشارکت ورزشی در نوجوانان را برای کاهش مرگ و میر در زندگی مشخص میکنند و نیاز حیاتی برای شروع و پیشگیری از بیماری ها را هرچه زودتر در زندگی برجسته تر میکنند.

همچنین مشخص شده زنانی که هم در نوجوانی و هم در در بزرگسالی فعالیت دارند خطر مرگ در آنان ۲۰% کمتر است نسبت به کسانی که هیچگونه فعالیتی نداشتند.(خطر بیماری های قلبی ۱۷%کمتر و خطر سرطان ۱۳%کمتر)

مکانیسمی وجود دارد که میگوید اگر در نوجوانی فعالیت ورزشی داشته باشید ،در بزرگسالی هم به احتمال زیاد آنرا ادامه میدهید و شانس بیشتری برای داشتن زندگی سالم خواهید داشت که منجر به کاهش خطر مرگ میشود.

محدودیتی که در این مطالعات وجود دارد این است که اطلاعات بر پایه گزارشات فردی است یعنی اعتماد بر اطلاعاتی که فرد در مورد فعالیت خویش در نوجوانی بیاد می آورد.بنابراین بررسی هایی در آینده با جزئیات بیشتری از فعالیت های دوران نوجوانی و نیز در جمعیت های مختلف نیاز است.

 

  منبع :
livescience
  برچسب ها :  نظرات