خال-ها-و-لکه-های-پوستتحقیقات جدید نشان می دهند که تعداد خال های موجود بر روی بازوی راست می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را پیش بینی کند .

نتایج تحقیقات دکتر Simon Ribero و همکارانش که در British Journal of Dermatology به انتشار رسیده است نشان می دهد با اینکه ملانوم ( تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست ) تنها ۲ % از سرطان های پوستی را شامل می شود می تواند مرگ و میر زیادی را ایجاد کند . از هر ۷۳۰۰۰ مورد در آمریکا که در آن ها ملانوم تشخیص داده شده است حدود ۱۰۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند . هرچه تعداد خال ها بیشتر باشد خطر ابتلا به سرطان پوست نیز بیشتر است . بر اساس گفته ی Ribero و همکارانش هر خال خطر ابتلا به سرطان را حدود ۲ تا ۴ % افزایش می دهد . محققان آزمایشاتی را انجام دادند که متوجه شوند تعداد خال ها در ناحیه ی خاصی از بدن نشان دهنده ی بروز بیماری است یا خیر .

وجود حداقل ۱۱ خال بر روی بازوی راست ، فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار می دهد

در فاصله ی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ محققان اطلاعات مربوط به ۳۵۹۴ خان را بررسی کردند . در طی این مطالعه تعداد خال ها بر روی ۱۷ منطقه از بدن ، نوع پوست ، مو و رنگ چشم بررسی شد . آن ها همچنین مطالعه ی خود را بر روی ۴۰۰ زن و مرد دیگر تکرار کردند . نتایج مطالعات نشان داد که شمارش تعداد خال ها بر روی بازوی راست بهترین راه برای تعیین تعداد کل خال ها در بدن است . زنانی که حدافل ۷ خال بر روی بازوی راست خود دارند حدود ۵۰ خال در کل بدن و زنانی که حداقل ۱۱ خال بر روی بازوی راست خود داشتند دارای بیش از ۱۰۰ خال در کل بدن خود بودند .

Ribero بر این باور است که نتایج تحقیقات ، اطلاعات مهمی را در زمینه ی تشخیص ملانوم در اختیار پزشکان قرار می دهد و به آن ها این امکان را می دهد تا افرادی که در معرض خطر هستند را شناسایی کنند .

دکتر Clair Knight بیان می دارد از آنجایی که خال ها نقش مهمی را در پیش بینی سرطان پوست بر عهده دارند افرادی که در معرض خطر هستند باید هر گونه تغییری را در اندازه ، شکل ، رنگ و حالت خال به پزشک خود اطلاع دهند . وی همچنین ذکر می کند که برای بررسی ملانوم تنها به بازوی خود نگاه نکنید زیرا سرطان پوست می تواند در هر نقطه از بدن به ویژه تنه در مردان و پا ها در زنان بروز کند .

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات