تخریب-مغزتغییراتی که در سنین میانسالی در مایع نخاعی رخ می دهد می تواند افرادی را که در معرض ابتلا به آلزایمر در سنین پیری هستند شناسایی کند و به آن ها امکان مقابله با از دست دادن حافظه و مشکلات دیگر را بدهد . این ها نتایج تحقیقاتی بود که توسط دانشگاهی در واشنگتن صورت گرفته و در Jama Neurology انتشار یافته است . دکتر Anne Fagan متخصص نورولوژی بیان می کند که هنوز بسیار زود است تا از این نشانه برای پیش بینی آلزایمر استفاده کنیم ولی ما مشغول کار کردن بر روی آن می باشیم . آلزایمر شکل رایج و معمول جنون است . در طی این بیماری قسمتی از مغز که کنترل افکار ، حافظه و زبان را بر عهده دارد به تدریج از بین می رود . دیگر امکان ادامه ی بحث و زندگی مستقل برای افراد مبتلا ممکن نیست . آلزایمر ممکن است در افراد جوان هم بروز کند ولی به طور معمول اولین علائم آن بعد از ۶۰ سالگی بروز می کند و خطر آن با افزایش سن زیاد می شود . محققان هنوز نمی دانند که چه عواملی سبب بروز آلزایمر می شود ولی گمان می کنند که این بیماری با فرآیند هایی که سبب آزاد سازی مقادیر زیادی از پروتئین های انبوه و پیچیده می باشد و در مغز افرادی که بر اثر این بیماری جان سپرده اند مشاهده شده مرتبط است . بر اساس گفته ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها حدود ۵ میلیون نفر در آمریکا از بیماری آلزایمر رنج می برند . پرفسور Fagan و همکارانش تحقیقات خود را در طی ۱۰ سال بر روی ۱۶۹ نفر از افراد بین ۴۵ تا ۷۵ سال که عضو این مرکز و سالم بودند انجام دادند . آن ها این افراد را به ۳ گروه تقسیم کردند : ۴۵ تا ۵۴ سال ، ۵۵ تا ۶۴ سال و ۶۵ تا ۷۴ سال . بر روی هر یک از این افراد حداقل دو آزمایش کلینیکی صورت گرفت که شامل عکس برداری از مغز و مطالعه ی مایع مغزی نخاعی بود . چیز هایی که در نتایج تحقیقات محققان را شگفت زده کرده بود به شرح زیرند :

پروتئین بتا آمیلوئید ۴۲ : پروتئینی اصلی و پیچیده در مغز افرادی که آلزایمر دارند می باشد .

پروتئین Tau : پروتئینی است که سبب تثبیت لوله های باریک و بلند درون سلول ها می شود و نیز میزانش به هنگام آلزایمر در مایع نخاعی افزایش می یابد .

پروتئین YkL-40 : پروتئینی مربوط به سلول های مغزی است که اخیرا به عنوان نشانه ای برای التهاب شناسایی شده است .

پروتئین آمیلوئید : پروتئین پیچیده ای در مغز است که نشانه ای برای وجود بیماری آلزایمر می باشد .

تحقیقات انجام شده ارتباط این زیست مولکول ها را با بیماری آلزایمر به اثبات رسانده است . نتایج تحقیقات کلینیکی نشان می دهد که کاهش پروتئین بتا آمیلوئید ۴۲ مربوط به مایع مغزی نخاعی در سنین ۴۵ تا ۵۴ سالگی سبب افزایش پروتئین های دیگر در سنین بالا تر می شود . همچنین مشاهده کرده اند که سطح پروتئین های ذکر شده در سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی در مایع مغزی نخاعی افزایش می یابد . افزایش این پروتئین ها در سنین میانسالی سبب تحریک ژنی می شود که بیماری آلزایمر را در سنین پیری ایجاد می کند . با اینکه ارتباط این زیست مولکول ها با بیماری آلزایمر مشخص شده می باشد ولی نحوه ی عملکرد آن ها اخیرا کشف شده است . پرفسور Fagan بیان می دارد که بیماری آلزایمر فرآیند طولانی مدتی دارد بنابراین باید برای مدت طولانی بیماران را تحت نظر داشته باشیم تا عملکردش را مشاهده کنیم . او و همکارانش بیان کرده اند که ممکن است زیست مولکول هایی مثل آنچه که آن ها مشاهده کرده اند بتواند از بروز بیماری مثل آلزایمر جلوگیری کند . اخیرا مطالعاتی بر روی مکانیسم ترمیم DNA صورت گرفته است که می تواند راه های جدیدی را برای جلوگیری از بیماری آلزایمر و بیماری های دیگری که سبب از بین رفتن مغز می شوند ارائه کند . طبق گفته ی مجله ی Journal science Advances گروهی از محققان در یکی از دانشگاه های مسکو در روسیه مشغول کار بر روی DNA برای کشف درمان این بیماری ها هستند .

نکات دیگری که درباره ی این بیماری می دانید در اختیار ما بگذارید .

 

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات