rabies-هاری

بیماری هاری در همه قاره‌های دنیا به جز قطب جنوب قربانی می‌گیرد اما بیش‌ترین مرگ و میر بر اثر آن در آفریقا و آسیا است.

کارشناسان بهداشت و سلامت می گویند، موثرترین راه برای جلوگیری از مرگ انسان‌ها در اثر هاری،‌ واکسینه کردن سگ‌ها است و برای رسیدن به یک نتیجه عالی، به تلاش بیش تری در این زمینه نیاز است.
برآورد می‌شود سالانه تا ۶۰ هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و به محض این که علایم آن مشاهده شد،‌ خطر مرگ به سرعت انسان را در بر می‌گیرد؛ اگرچه تا مدت کوتاهی بعد از گاز گرفتگی، می‌توان با زدن واکسن نجات یافت.
حدود ۴۰ درصد از کسانی که گاز گرفته می‌شوند، زیر ۱۵ سال سن دارند.
مارکی سارواس، مدیر انجمن جهانی داروهای حیوانات «Health for Animals» در این باره می‌گوید: «نمی‌دانم بیماری دیگری هست که با این پول کم، به این راحتی بتوان جلویش را گرفت یا نه…» او می‌گوید با ۸ دلار می‌توان ۲۰ سگ را برای یک سال واکسینه کرد.
برای نمونه،‌ بنگلادش از سال ۲۰۱۱ برنامه واکسیناسیون سگ‌ها را اجرا می‌کند که به این ترتیب، تعداد مرگ و میر انسان‌ها در این کشور بر اثر هاری نصف شده است.
پرفسور لوییز نل، مدیر «اتحاد جهانی برای کنترل هاری» نیز می‌گوید: «اگر موسسه‌های بین المللی بیش تر روی واکسیناسیون جمعی سگ‌ها سرمایه گذاری کنند، می‌توانیم کاری کنیم که هاری به تاریخ بپیوندد. می دانیم که اگر ۷۰ درصد سگ‌ها را واکسینه کنیم، می‌توان هاری را شکست داد.»

  منبع :
Salamaneh
  برچسب ها :  نظرات