همسایه-زمین
محققان سازمان فضایی ناسا اعلام کردند که در روز پنج شنبه در حال کار با تلسکوپ فضایی Spitzer، نزدیک ترین سیاره به زمین را که سطح آن با سنگ پوشیده شده است، کشف کرده اند. این سیاره کوچک HD 219134b نام گذاری شده است که در صورت فلکی ذاتالکرسی نزدیک به ستاره قطبی واقع شده است، همچنین فاصله ای به میزان ۲۱ سال نوری با زمین دارد. این سیاره قبل از اینکه توسط تلسکوپ فضایی Spitzer دیده شود، توسط تلسکوپ گالیله ۳.۶ متری در جزایر قناری رصد شده بود.
گرچه این سیاره نسبت به زمین بزرگتر می باشد، محققان این نکته رو یاد آور می شوند که این سیاره زمانی دیده می شود که از کنار ستاره ی مادر خود عبور نماید. (ستاره شناسان از کم نور و پر نور شدن یک ستاره به عنوان دلیلی بر اینکه ستاره ای در حال چرخش است یاد می کنند). متاسفانه، به طور کلی احتمال پیدا شدن حیات بر روی سطح آن صفر است.
با این حال، این سیاره دارای گنجینه ای غنی از داده های علمی نجومی است که می تواند دانشمندان را برای سال ها مشغول به خود نگاه دارد. “سیارات فراخورشیدی گذرا، ارزشی به اندازه ی طلا دارند چون که آنها می توانند به طور گسترده ای توصیف شوند” مایکل ورنر، دانشمند پروژه ی ماموریتی برای Spitzer در آزمایشگاه پیشران جت ناسا (JPL) در بیانیه ای گفت: این سیاره یک اکتشاف مهم می باشد که در دهه های آینده مورد بررسی بیشتری قرار خواهد گرفت.

  منبع :
NASA
  برچسب ها :  نظرات