استرس-در-نوزادان فواید تماس پوستی بعد از تولد برای نوزاد کاملا به اثبات رسیده است . نتایج تحقیقات جدید نشان می دهند که تماس پوستی مادر با نوزاد به کاهش سطح استرس مادر کمک خواهد کرد .

نوزادانی که با فاصله اندکی بعد از تولد با مادر خود تماس پوستی دارند سطح استرس کمتری خواهند داشت ، تنفس و ضربان قلب آن ها منظم تر است ، کمتر گریه می کنند و هضم غذای بهتری دارند . از آنجایی که قفسه ی سینه مادر از نقاط دیگر بدن او گرم تر است در آغوش گرفتن نوزاد مانع از رسیدن سرما به او شده و به سلامتی اش کمک می کند . همچنین نزدیک بودن کودک به بدن مادر سبب می شود تا بتواند باکتری های مفید پوست مادر را که از عفونت جلوگیری می کنند دریافت کند .

همچون همه ی پستانداران نوزادان تازه متولد شده به تماس پوستی با بدن مادر یا پدر خود نیازمندند . دور بودن آن ها از این موقعیت سبب بروز استرس ، خواب آلودگی ، بی حالی ، گریه و نا امیدی می شود . دکتر Natalia Isaza بیان می دارد در نوزادانی که تولد قبل از موعد دارند و یا اینکه دارو های خاصی باید مصرف کنند تماس با مادر ممنوع می شود .

محققان بیان می کنند که تماس اولیه ی والدین با نوزادان خود می تواند برای والدین نیز مفید باشد . برای بررسی این موضوع آزمایشی را در نظر گرفتند و در آن سطح استرس مادر را قبل و بعد از در آغوش گرفتن نوزاد خود به مدت یک ساعت و برقراری تماس پوستی اندازه گرفتند . بعد از آزمایش همه ی مادران بیان داشتند پس از تماس پوستی ، با کاهش قابل ملاحظه ای در سطح استرس خود مواجه شدند . دکتر Isaza بیان می دارد مشاهدات نشان می دهند که تماس پوستی علاوه بر کاهش سطح استرس سبب بهبود سلامت جسمانی و روانی والدین و ارتباط بهتر آن ها می شود .

با اینکه دلایل پزشکی برای جلوگیری از کار وجود دارد اکثر پزشکان بر این باور اند که که حتی پس از عمل سزارین نیز باید این تماس برقرار شود .

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات