اختلالات-دارویی

بادام یک خوراکی رایج برای میان وعده‌های ما با طعم ، مزه و حسی خوب است . حتی می‌توانید بادام را به سالاد یا بشقاب غذایتان هم بیفزایید . مقادیر کمی بادام ، معمولاً در هر برنامه‌ی غذایی جای دارند اما خوردن بادام زیاد می‌تواند سبب بروز عوارض جانبی شود . در ادامه شما را با این عوارض آشنا خواهیم کرد .

افزایش وزن

خوردن بادام بیش از اندازه می‌تواند سبب چاقی شود . اندازه‌ی توصیه شده برای هر وعده بادام حدود ۳۰ گرم است چرا که بادام سرشار از کالری و چربی است ( ۱۶۳ کالری و ۱۴ گرم چربی در هر ۳۰ گرم ) . اگر شما ۳۵۰۰ کالری بیش از آنچه می‌سوزانید غذا مصرف کنید به راحتی نیم کیلو وزن اضافه کسب خواهید کرد . پس فقط افزودن ۵۰۰ کالری در روز هم می‌تواند سبب افزایش وزن شما شود . اگر هر روز بدون اینکه حسابش را در برنامه‌ی غذایی‌تان داشته باشید حدود ۹۰ گرم بادام مصرف کنید در پایان هفته نیم کیلو وزنتان زیاد خواهد شد . با وجود اینکه چربی بادام جزو چربی‌های سالم است اما خوردن ۹۰ گرم بادام حدود ۴۲ گرم چربی به رژیم شما خواهد افزود . برای پیشگیری از اضافه وزن باید مصرف چربی را به ۲۰ تا ۳۵ درصد کالری روزانه و یا ۴۴ تا ۷۸ گرم به ازای هر ۲۰۰۰ کالری محدود کنید .

تداخلات دارویی

بادام دارای منگنز زیادی است . هر ۳۰ گرم از آن ۰.۶ میلی‌گرم از این ماده‌ی معدنی به بدنتان خواهد رساند . در شرایط عادی این چیز خوبی است چرا که شما در روز به ۱.۸ تا ۲.۳ میلی‌گرم از این ماده احتیاج دارید تا بدنتان به خوبی کار کند. اگر بادام زیادی مصرف کنید ، مخصوصاً در یک برنامه‌ی غذایی سرشار از منگنز ممکن است باعث شروع تداخلات دارویی شوید . مقدار بالای منگنز در خون می‌تواند با برخی از داروهای آنتی سایکوتیک ، آنتی اسیدها ، مسهل‌ها ، داروهای فشار خون و برخی از آنتی بیوتیک‌های خاص تداخل پیدا کند.

اووردوز ویتامین E

افزودن بادام به برنامه‌ی غذایی‌ به بدن شما ویتامین E خواهد رساند که حفاظت آنتی اکسیدانی را برای بدنتان به ارمغان خواهد آورد . به ازای هر ۳۰ گرم بادام ۷.۴ میلی‌گرم ویتامین Eدریافت خواهید کرد که تقریباً نیمی از نیاز روزانه‌ی شما را پوشش خواهد داد . برای اینکه از مقدار قابل تحمل بدن فراتر روید خیلی بادام باید خورده شود اما بهرحال در یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین E همچون تخم مرغ ، غلات غنی شده و اسفناج چنین اتفاقی محتمل است . مقدار زیاد ویتامین E در بدن شما می‌تواند شرایط اووردوز را پیش آورده و باعث بی حالی ، تاری دید ، سردرد ، اسهال و نفخ شود .

مشکلات دستگاه گوارش

هر ۳۰ گرم بادام حاوی ۳.۵ گرم فیبر است . مقدار فیبری که برای جلوگیری از اسهال و یبوست در روز نیاز دارید ۲۵ تا ۳۸ گرم است . با این حال اگر بدنتان نتواند مقدار زیاد فیبر را پردازش کند خوردن مقدار زیادی بادام می‌تواند باعث یبوست یا نفخ شود . اگر مقدار زیادی بادام خوردید همراه با آن آب بنوشید تا به بدنتان در رسیدگی به فیبرهای بادام کمک کنید .

  منبع :
live strong
  برچسب ها :  نظرات