فواید-ژل-آلووراسال هاست که از آلوورا به عنوان یک داروی گیاهی استفاده می شود . از مهم ترین فواید آن ترمیم زخم ها و جراحات پوستی می باشد . در ادامه خواص این گیاه دارویی را بیان خواهیم کرد .

حاوی ترکیبات بافت زنده می باشد

آلوورا گیاهی ضخیم با ساقه های کوتاه است . برگ های آن سبز و به طول ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر می باشند . این گیاه قادر به ذخیره آب در درون برگ ها می باشد . آلوورا به طور گسترده در صنعت لوازم آرایش ، دارو سازی و غذا به کار برده می شود . بافت های لزج و پر آب آن همچون ژلی است که بیشترین ترکیبات بافت زنده شامل ویتامین ها ، مواد معدنی ، اسید های آمینه و آنتی اکسیدان ها را در خود جای می دهد .

دارای خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی می باشد

ژل آلوورا حاوی آنتی اکسیدان های قوی می باشد که به منظور حفظ سلامتی حائز اهمیت اند . آنتی اکسیدان ها به همراه ترکیبات دیگر موجود در این گیاه سبب جلوگیری از رشد باکتری های خاصی که سبب عفونت هستند می شوند .

سبب ترمیم جراحات ناشی از سوختگی می شود

بهترین راه استفاده از آلوورا مصرف آن به صورت موضعی و از طریق مالیدن به پوست است . طبق گفته ی سازمان غذا و داروی امریکا آلوورا بهترین داروی گیاهی برای درمان جراحات پوستی به ویژه آفتاب سوختگی می باشد . استفاده از پماد آلوورا در درمان سوختگی های درجه یک و دو موثر است و زمان بهبود را حدود ۹ روز کاهش می دهد .

جرم دندان ها را کاهش می دهد

یکی از بهترین راه ها در درمان بیماری های لثه و فساد دندان ها جلوگیری از تشکیل جرم می باشد . در طی تحقیقی ۳۰۰ نفر دهان خود را با آب آلوورای خالص شستشو دادند و پس از ۴ روز مشخص شد که تاثیری مشابه با کلورهکسیدین در کاهش جرم دندان ها دارد . نحوه ی عملکرد آن بدین گونه است که جرم تولید کننده ی باکتری های جهشی دهان تحت عنوان استرپتوکوک ها را نابود کرده و مانع از تخمیر قارچ های دهانی می شود .

در درمان زخم های دهانی موثر است

این زخم ها و تب خال ها عموما زیر لب یا داخل دهان ایجاد می شوند و درمانشان ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد . مطالعات نشان می دهند که مصرف آلوورا درمان را تسریع می کند . در طی مطالعه ی ۷ روزه ای که بر روی ۱۸۰ نفر که زخم دهانی داشتند انجام شد محققان مشاهده کردند که قرار دادن تکه ای از آلوورا بر روی زخم اندازه ی آن را بسیار کاهش می دهد و نیز سبب تسکین درد آن می شود .

در درمان یبوست موثر می باشد

برای این کار باید از شیره ی آلوورا استفاده کرد که ماده ای زرد رنگ و چسبناک است و در زیر پوست برگ های آن یافت می شود . ترکیبات موجود در این شیره الوین یا باربا الوین نام دارند که که خاصیت ملین بودن آن ها به اثبات رسیده است . با این حال تحقیقات نشان می دهند که استفاده بیش از حد از این شیره برای سلامتی مضر است .

سبب جلوگیری از تشکیل چین و چروک می شود

استفاده ی موضعی از آلوورا سبب جوانسازی پوست می شود . طبق تحقیقی که بر روی ۳۰ زن بالای ۴۵ سال صورت گرفت مشخص شد که پس از ۹۰ روز استفاده ی مداوم از آلوورا فرآیند کلاژن سازی افزایش یافته و خاصیت ارتجاعی پوست بهبود می یابد . همچنین آلوورا التهابات پوستی را نیز کاهش می دهد اما سبب خشکی سلول ها می گردد . این گیاه ممکن است در درمان بیماری های پوستی و سوخنگی ناشی از تشعشعات موثر باشد .

در کاهش قند خون بیماران دیابتی موثر است

آلوورا از جمله گیاهانی است که برای درمان دیابت استفاده می شود زیرا حساسیت بدن نسبت به انسولین را افزایش داده و به کنترل قند خون کمک می کند . با این حال استفاده از آلوورا کیفیت بسیار زیادی در این زمینه ندارد و ممکن است مصرف طولانی مدت آن صدمات جبران نا پذیری را ایجاد کند .

از این گیاه استفاده کرده و تاثیراتش را برای ما بیان نمایید .

  منبع :
authority nutrition
  برچسب ها :  نظرات