اثر-دارچین-بر-سلامت-بدندارچین از جمله موادی است که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی بدن دارد . این ماده می تواند مکملی برای درمان دیابت ، تنظیم توده بدنی ، سلامتی قلب و عروق و آنتی اکسیدانی قوی باشد . در گذشته هم از این ماده به عنوان یک داروی گیاهی در طب سنتی شرق و غرب استفاده می شده است زیرا در درمان بیماری هایی از قبیل بی اشتهایی مفرط ، نفخ ، اختلالات گوارشی همراه با تهوع و … نقش دارد . خاصیت درمانی دارچین در ترکیب طبیعی آن و به طور خاص در عصاره روغن دارچین نهفته شده است . همانطور که ذکر کردیم از دارچین برای تنظیم قند خون در دیابت نوع II ، بهسازی توده بدنی ( آب ، استخوان ، چربی و عضلات ) ، پارامتر های قلبی-عروقی و خاصیت آنتی اکسیدانی استفاده می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم .

تنظیم قند خون

طبق تحقیقاتی که اخیرا بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع II صورت گرفته است مصرف روزانه ۳ تا ۶ گرم دارچین سبب کاهش ۱۸ تا ۲۹ درصدی قند خون می شود . برای این تحقیق آزمایشی بر روی ۷۹ نفر از افراد دیابتی انجام شد . این افراد به دو گروه تقسیم شدند . به گروه اول روزانه ۳ گرم پودر دارچین مخلوط در آب داده شد و گروه دوم از دارو های دیابت استفاده کردند . پس از چند ماه مشاهده شد که قند خون افراد گروه اول حدود ۱۰.۳ % کاهش یافته است در حالی که در گروه دوم تنها ۳.۴ % کاهش وجود داشته است .

بهسازی توده بدنی

در تحقیقی که در این باره صورت گرفت افراد به طور روزانه از دارچین استفاده کردند و پس از گذشت مدت زمانی مشاهده شد که چربی بدن آن ها حدود ۰.۷ % کاهش یافته و حجم عضلات ۱.۱ % افزایش یافته است .

بهبود پارامتر های قلبی – عروقی

در تحقیقاتی که ذکر شد محققان پارامتر های قلبی – عروقی را نیز در نظر گرفتند و مشاهده کردند که در افرادی که روزانه ۳ تا ۶ گرم دارچین مصرف کرده بودند حدود ۲۳ تا ۳۰ % از میزان تری گلیسیرید ، حدود ۷ تا ۲۷ % از غلظت لیپو پروتئین ( LDL ) کلسترول و بین ۱۲ تا ۲۶ % از میزان کلسترول خون آن ها کاسته شده است . همچنین کاهش ۳.۸ درصدی در فشار خون آن ها نیز مشاهده شد .

خاصیت آنتی اکسیدانی

همانطور که می دانیم رادیکال های آزاد تاثیرات مخربی را در بدن بر جای می گذارند . دارچین حاوی پلی فنول است که سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشد که می تواند با رادیکال های آزاد مبارزه کند . طبق تحقیقی که صورت گرفت افراد دیابتی که از دارچین استفاده کرده بودند حدود ۱۴ % از صدمات ناشی از اکسیداتیو در امان ماندند .

دارچین ماده ای بدون خطر و سالم است . در دوران بارداری مصرف آن در انواع مواد غذایی مجاز است ولی خوردن دارچین فرا تر از آنچه در مواد غذایی یافت می شود ممنوع می باشد . تحقیقات نشان می دهند که مصرف روزانه ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم دارچین می تواند برای سلامتی بدن بسیار مفید باشد .

دارچین را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کرده و نتیجه را برای ما بیان کنید .

  منبع :
total health magazine
  برچسب ها :  نظرات