روزهای شما چگونه میگذرند؟
قبل از شروع خواندن این مطلب لحظه ای به اتفاقات امروزتان فکر کنید و حتی بهتر است یک کاغذ و خودکار بردارید و مهمترین های آن را بنویسید.
خب!آیا ذهنتان روی نکات مثبت متمرکز شد؟مثلا این که صبح صبحانه ی مفصلی با مادربزرگم خوردم یا پیاده روی خوبی با دوستانم داشتم،یا ذهنتان به سمت جنبه های منفی رخدادها کشیده شد؟صبحانه ی امروز باعث شد با عجله به محل کارم بروم یا دوستانم صحبتهای خسته کننده ای میکردند.
خوشبینی نوعی سلامتی است:
محققان با مطالعه روی افراد خوشبین به نتایج جالبی رسیده اند:
دید مثبت به ما کمک میکند شادتر،موفق تر و سلامت تر باشیم.خوشبینی ما را در مقابل تنش ها مقاوم تر میکند و حتی در افزایش طول عمر موثراست.
نکته ی جالب در این مورد قابل یادگیری بودن خوشبینی است حتی اگر فردی بدبین هستید!
خوشبینی و بدبینی کاملا ذهنی هستند و مربوط به شیوه ی فکر کردن ما میشوند.
فرد خوشبین نکات مثبت اتفاقات را میبیند و همیشه سرانجام خوبی را برای کارها انتظار دارد.او باور دارد که توانایی و مهارت لازم را برای ایجاد اتفاقات خوب دارد.در مقابل افرادبدبین قرار دارند.آنها منتظر اتفاقات ناگوار هستند و به مهارتهای خود ایمان ندارند.
البته انسانها همیشه کاملا خوشبین یا کاملا بدبین نیستند.اما طبیعتا هر کدام از ما بیشتر به سمت یکی از این دو حال متمایل هستیم.

خوشبینی به افراد کمک میکند تا موفق تر باشند:
خوشبینی موجب دیدن نیمه ی پر لیوان میشود و باعث میشود همیشه انتظار یهترین ها را داشته باشیم.
وقتی اتفاق خوبی رخ میدهد افراد خوشبین به فعالیتهایی که در راستای ایجاد این موفقیت انجام داده اند فکر میکنند و نقش مثبت خود را در این رخداد پیدا میکنند.همیچنین وقتی کاری خوب پیش نمیرود آنها خود را مقصر نمیدانند و آن اتفاق را مربوط به یک شرایط موقتی میدانند زیرا توانایی های خود را باور دارند و نتیجه ی آن این است که افراد خوشبین موفق تر از بدبین ها عمل میکنند.
به این مثال توجه کنید:
گریفین و جک هر دو در یک تیم بسکتبال هستند.آنها بعد از شکست در مسابقات امسال دو طرز تفکر کاملا متفاوت دارند.
گریفین خوشبین است او با خود میگوید من استعدادهای بسیار زیادی دارم و در این مدت نکات زیادی از مربی ام یاد گرفتم.این بازی تجربه ی خوبی بود و من با تمرین بیشتر شانس برد خود را در سال بعد افزایش میدهم.
افرادی مثل گریفین فقط به اتفاق پیش آمده فکر میکنند و با کوچکترین شکستی کل تواناییهای خود را زیر سوال نمیبرند.آنها شرایط پیش آمده را موقتی میدانند.مثلا گریفین به بازی قویتر خود در سال آینده فکر میکند.
اما جک فردی بدبین است او با خود میگوید من خیلی بد عمل کردم و مربی ام هم بامن خوب کار نکرده بود.او علاوه بر خودش دیگران را هم مقصر میداند.
کدام یک از این دو فرد مدت بیشتری ناراحت است؟کدام یک برای جبران بیشتر تلاش خواهد کرد؟و کدام یک سریع تر تسلیم میشود؟

خوشبینی باعث انعطاف پذیری میشود:
خوشبینی باعث میشود اتفاقات ناخوشایند را گذرا بدانیم.و به ما قدرت میدهد تا دوباره تلاش کنیم و تسلیم نشویم.خوشبینی به ما کمک میکند اهدافمان را دنبال کنیم و کنترل بیشتری روی شرایط داشته باشیم و در نتیجه از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار باشیم.
افراد بدبین اتفاقات ناگوار را پایدارتر از آنچه که هست میبینند و نکات منفی را بزرگتر نشان میدهند.
خوشبینی واقع بینانه:
خوشبینی به این معنا نیست که همه چیز را عالی ببینیم.افراد خوشبین مشکلات را انکار نمیکنند.آنها روی نکات مثبت شرایط متمرکز میشوند و با آرامش به این که الان چه کاری از آنها برای بهبود شرایط برمی آید فکر میکنند.
آنها اعتماد به نفس حقیقی و شناخت دقیق از توانایی هایشان دارند یعنی میدانند برای هرکاری باید آمادگی آن را کسب کنند.مثلا گریفین میداند برای موفق شدن در تیم باید امیدوارانه تلاش کند.
آیا لازم است گاهی بدبین بود؟
بدبینی به ضرر ماست پس لازم است بدانیم که میتوان افکار منفی را تغییر داد.اما این به این معنی نیست که همیشه مثبت فکر کنیم.
پرسیدن مشکل از کجاست؟ به ما کمک میکند مشکل کار را پیدا کنیم و دانستن ایراد کار سبب میشود که بارها مسیر اشتباه را تکرار نکنیم.
فرض کنید برادرتان درحال رانندگی اس ام اس میفرستد شما میدانید که کار خطرناکی است و به برادرتان تذکر میدهید.در این شرایط شما یک دید منفی “امکان تصادف کردنتان” را با یک دید مثبت “من میتوانم جلوی این واقعه را بگیرم” ترکیب کرده اید.
چگونه خوشبین تر باشیم؟MMMMMM
-باور داشته باشید که شما میتوانید مسبب اتفاقات خوب باشید.
-خودتان را مقصر اتفاقات ناگوار ندانید.
-وقتی اتفاق خوبی رخ میدهد به خودتان پاداش بدهید.
-به خودتان یادآوری کنید که رخدادهای ناگوار موقتی هستند.
خوشبینی یک سبک فکر کردن است که قابل یادگیری است و میتواند جای بدبینی را بگیرد اما این کار نیاز به زمان و تمرین دارد.

 

 

  منبع :
سایت kids health
  برچسب ها :  نظرات