Nearsightedness

یکی از اختلال های چشم که افراد زیادی را درگیر می کند نزدیک بینی یا میوپیا است.اما این اختلال از طریق عینک ها ،لنز ها یا عمل جراحی قابل درمان است.افراد نزدیک بین ،در دیدن اشیای دور مشکل دارند اما اجسام نزدیک را واضح می بینند.

علل نزدیک بینی:

افراد نزدیک بین دچار خطای انکساری هستند.در این افراد کره چشم خیلی بزرگ است یا فرنیه انحنای زیادی دارد.پس نوری که به چشم وارد می شود به طور صحیح متمرکز نمی شود و تصاویر در جلوی شبکیه ،که قسمت حساس به نور چشم است، شکل می گیرند.ولی باید کاملا روی شکبیه باشند بنابر این تصویر ناواضح ایجاد می شود.

نزدیک بینی اکثرا ارثی است و معمولا در سنین کودکی ظاهر می شود.اغلب در حالت ثابتی می ماند اما می تواند با افزایش سن شدیدتر شود.

نشانه های نزدیک بینی:

افراد نزدیک بین اغلب از سردرد ،خستگی چشم، دوبینی، خستگی هنگام رانندگی و ورزش و نگاه به دوردست ،شکایت می کنند.کودکان معمولا از اینکه در مدرسه نمی توانند تابلو را ببینند شکایت می کنند.

-تشخیص این اختلال چشمی از طریق تست های استاندارد توسط چشم پزشک یا اپتومتریست صورت می گیرد.

درمان نزدیک بینی:

عینک،لنز یا عمل جراحی راههای درمان نزدیک بینی است.برای نزدیک بینی ، شماره عینک یا لنز شما منفی خواهد بود مثلا ۳-. هرچه عدد بزرگتر باشد ،لنزهای شما قوی تر است.لنزها به چشم  کمک می کنند تا نور را روی شبکیه متمرکز کند و تصویر واضح تشکیل شود.عمل جراحی می تواند این اختلال را کاهش داده یا از بین ببرد.۲ نوع معمول عمل جراحی عبارتند از:

۱.کراتکتومی فوتورفرکتیو(PRK): یک لایه از قرنیه را برداشته و از لنزهایی استفاده می کنند که انحنای قرنیه را صاف می کند و به پرتوهای نور اجازه می دهد که بهم نزدیکتر شوند و به شبکیه برسند.

۲.سیتوکراتومیلئوس به کمک لیزر(LASIK): جراح از فمتولیزر یا دستگاه های مکانیکی برای برداشتن لایه ای از بالای قرنیه (فلپ نازک) استفاده می کند.سپس یک لیزر رادیواکتیو برایشکل دادن قرنیه با توجه به مشکل چشم استفاده می شود.سپس لایه برش خورده به جای اولیه خود برگردانده می شود. تا به عنوان یک پانسمان طبیعی از بافت جراحی شده محافظت کند.این لایه سریعا جوش می خورد و نیازی به بخیه نیست.لیزیک معمول ترین راه جراحی برای درمان نزدیک بینی است.

  منبع :
webmd
  برچسب ها :  نظرات