درباره ی فولیک اسید بیشتر بدانید .اولین چیزی که باید به هنگام بارداری به مصرف آن توجه کرد فولیک اسید است زیرا سبب آسان تر شدن لقاح ، رشد جنین و جلوگیری از نقص لوله های عصبی می شود . فولیک اسید ، ویتامین B9 یا فولات نیز نامیده می شود . این ریز مغذی به طور باور نکردنی در افزایش سلامتی شما موثر می باشد . کمبود فولات در سراسر جهان انتشار یافته است . در این جا ۸ موردی که اهمیت مصرف این ریز مغذی را نشان می دهند بیان می کنیم :

۱. افزایش سطح انرژی

فولات در تبدیل مواد غذایی به گلوکز ( قند خون ) و تولید انرژی به بدن کمک می کند . هنگامی که با ویتامین B12 ترکیب شود سبب افزایش سطح انرژی در افرادی می شود که از درد های مزمن عضلانی رنج می برند .

۲. خلق و خوی بهتر

همانطور که ترکیب فولات و ویتامین B12 سبب افزایش سطح انرژی می شود . این ترکیب قدرتمند می تواند از عود کردن اختلالات خلقی جلوگیری کند . فولیک اسید سبب افزایش سروتونین در مغز می شود که می تواند اثر ضد افسردگی آن را معتدل کند .

۳. قلبی سالم تر

حدود ۵۰ % از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی – عروقی و اثرات جانبی آن ها می باشد . یکی از اثرات وارد شدن ضربه تمرکز بدن بر روی اسید آمینه ی همو سیستئین است که سبب آسیب به دیواره ی رگ ها می شود . ( اسید های آمینه موادی هستند که در تشکیل پروتئین ها شرکت می کنند ) . ویتامین B9 نقش مهمی را در کاهش سطح همو سیستئین ایفا می کند بنابراین می تواند از قلب شما محافظت کند .

۴. استخوان هایی محکم تر

افزایش سطح اسید آمینه ی همو سیستئین نه تنها بر روی سلامت قلب شما تاثیر می گذارد بلکه سبب افزایش خطر شکستگی استخوان و آسیب به کیفیت آن از طریق تغییر شکل پروتئین کلاژن می شود . ( کلاژن پروتئینی است که سبب استحکام استخوان می شود ) .

۵. جلوگیری از سرطان

مطالعاتی که بر روی ۲۵۰۰۰ زن صورت گرفته نشان می دهد که کمبود دریافت ویتامین B9 در رژیم غذایی سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه می شود . همچنین می تواند نقش مهمی را در جلوگیری از ابتلا به سرطان های دیگر ایفا کند .

۶. جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و جنون

به نظر می رسد که کمبود فولات عامل مهمی در ابتلا به بیماری های روانی نظیر آلزایمر و جنون می باشد .

۷. موهایی سالم تر و ضخیم تر

همه ی ویتامین های گروه B سبب افزایش سلامت پوست و مو می شوند بنابراین ویتامین B9 هم می تواند از ریزش جدی مو جلوگیری کند .

۸. کاهش جوش صورت

مطالعات نشان می دهد که وجود جوش های زیاد بر روی صورت در دوران جوانی نشان از کمبود فولات است .

فولات ویتامینی محلول در آب است و به راحتی از بدن دفع می شود بنابراین باید به صورت روزانه و مکررا مصرف شود . این ویتامین به نور و گرما حساس است بنابراین باید مواد غنی از این ویتامین را به صورت تازه مصرف کنیم . بهتر است که سبزیجات حاوی این ویتامین را به صورت بخار پز شده مصرف کنیم . مواد زیر غنی از فولات می باشند :

گیاهک گندم

گوشت گاو

مارچوبه

عدس

گردو

اسفناج تازه

کلم پیچ

بادام زمینی

کلم بروکلی

آرد جو دو سر

جو

نخود

مغز بادام

کلم

اگر می خواهید برای مقابله با بیماری خاصی مقادیر زیادی از فولیک اسید را مصرف کنید ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید . برای برطرف کردن نیاز های کلی بهتر است از مولتی ویتامین هایی که وجود دارند و سایر مواد مغذی را نیز شامل می شوند استفاده کنید .

آیا علاقه مند به دریافت اطلاعات درباره ی سایر مواد مغذی هستید ؟ نظر خود را در این جا بیان کنید .

 

 

  منبع :
mind body green
  برچسب ها :  نظرات