منابع-ویتامینEویتامین E برای حفظ سلامتی بدن ضروری است و می تواند از بروز بیماری های مختلفی جلوگیری کند . در غذا های متنوعی یافت می شود . بهترین روش دریافت این ویتامین از طریق رژیم غذایی سالم است . کمبود آن نادر می باشد و دریافت بیش از حد آن از طریق مکمل ها بسیار خطرناک است .

منابع ویتامین E

ویتامین E محلول در چربی می باشد و به ۸ حالت وجود دارد . ۴ حالت توکوفرول ( آلفا ، بتا ، گاما و دلتا ) و ۴ حالت توکوترینول . طبق گفته ی Elizabeth Somer نویسنده ی The Essential Guide to Vitamins and Minerals ، آلفا توکوفرول شکل رایج و قوی این ویتامین اسن . مواد غذایی سالمی که حاوی این ویتامین هستند عبارتند از : آجیل مثل بادام ، بادام زمینی ، فندق ، روغن های گیاهی مثل روغن آفتابگردان ، جوانه گندم ، گلرنگ ، ذرت و سویا . دانه های آفتابگردان ، سبزیجات برگدار مثل اسفناج و کلم بروکلی نیز این ویتامین را دارند .

فواید

دریافت ویتامین E فواید بسیاری دارد . طبق گفته ی Somer این ویتامین عمدتا به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کند که از سلول ها در برابر آسیب محافظت می کند و سبب کاهش مشکلات سلامتی از بیماری های قلبی تا سرطان می گردد و همچنین می تواند خطر ابتلا به جنون را کاهش دهد . علاوه بر این ها وظایف دیگری را نیز بر عهده دارد . از آنجایی که از سلول ها محافظت می کند برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است . این ویتامین می تواند برای مدت زمان طولانی دید چشم را حفظ کند . طبق تحقیقات انجام شده دریافت ویتامین E و افزایش سطح توکوفرول سبب کاهش آب مروارید مرتبط با سن می شود . همچنین این ویتامین در تولید هورمون ها و موادی مثل پروستاگلاندین که تنظیم فرآیندهای بسیاری را مانند فشار خون ، تولید مثل و انقباض عضلات را بر عهده دارد ، نقش دارد . Somer بیان می کند که تحقیقات جدید نقش این ویتامین را در ترمیم عضلات بیان می کنند . افراد مبتلا به بیماری های کرون ، فیبروز کیستیک و ناتوانی در ترشح مواد از کبد به سیستم گوارشی بهتر است که ویتامین E محلول در آب را دریافت کنند تا از بیماری های گوارشی در امان بمانند .

به چه میزان ویتامین E نیازمندیم ؟

طبق رژیم غذایی توصیه شده میزان ویتامین E مورد نیاز برای افراد بالای ۱۴ سال حدود ۱۵ میلی گرم می باشد . زنانی که در دوره ی شیر دهی هستند مقدار بیشتری نیاز دارند ( حدود ۱۹ میلی گرم ) . همه ی افراد می توانند با داشتن رژیم غذایی مناسب و بدون استفاده از مکمل ها میزان ویتامین E مورد نیاز خود را دریافت کنند . به ویژه اگر دارو مصرف می کنید قبل از تصمیم گیری برای استفاده از مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید زیرا حدود ۲۲۱ دارو با ویتامین E در تعامل هستند .

مصرف بیش از حد ویتامین E

ویتامین ها طبیعی و مفید هسند اما باید مانند دارو ها به طور تنظیم شده مصرف شوند . ویتامین E به علت محلول بودن در چربی در بدن ذخیره می شود و مانند ویتامین های محلول در آب از طریق ادرار دفع نمی گردد و در نتیجه ی تجمع بیش از حد ، به یک ماده ی سمی در بدن تبدیل می شود . دریافت ویتامین E از طریق غذا ها مشکلی ایجاد نمی کند . این دریافت هنگامی خطرناک است که فرد مقدار زیادی از آن را از طریق مکمل ها دریافت کند . طبق گفته دکتر Janis Jibrin متخصص تغذیه دریافت زیاد ویتامین E از طریق مکمل ها می تواند سبب ایجاد خون ریزی شدید و علائم دیگری مثل خستگی شود . بیان شده است که مصرف ویتامین سبب کاهش خطر سرطان می گردد ولی مصرف بیش از اندازه ی آن نتیجه ی عکس دارد و فرد را از بین می برد بنابراین باید از مصرف بیش از حد آن دوری کرد .

کمبود ویتامین E

کمبود این ویتامین نادر است . کودکان و افراد مبتلا به پروتئینمی ( شرایطی که سبب جلوگیری از جذب چربی های موجود در مواد غذایی می شوند ) بیشتر مستعد کمبود ویتامین E هستند . کم خونی ، میوپاتی های اسکلتی ، آتاکسی ، نورو پاتی ، رتینو پاتی ، اختلال در پاسخ ایمنی و آسیب های عصبی علائمی هستند که می توانند نشان دهنده ی کمبود ویتامین E باشند .

آیا میزان متعادلی از این ویتامین را مصرف می کنید ؟ نظر خود را بیان کنید .

  منبع :
live science
  برچسب ها :  نظرات