درمان-سوزش-معده-و-خطر-بیماری-های-مزمن-کلیوی

رفلاکس اسید و سوزش معده برای بیماران بسیار رنج آور است و باید درمان شود اما دو مطالعه جدید نشان داده اند داروهایی که برای درمان این موارد استفاده می شوند می توانند به کلیه ها آسیب بزنند و ریسک بیماری های مزمن کلیه را بالا ببرند.

داروهای PPIS(مهارکننده پمپ پروتون) در لیست ۱۰ دارویی هستند که برای درمان سوزش معده در آمریکا تجویز می شوند.آن ها کاهش دهنده اسید معده هستندکه از غده های سطحی ترشح می شوند و نشانه های رفلاکس اسید معده و زخم معده را تسکین می دهند. این دارو که هم با نسخه و هم بدون نسخه به فروش می رسند، ضایعات ایجاد شده توسط اسید معده در انتهای مری را هم درمان می کند.

با وجود این که این داروها مسکنی برای این رنج ها هستند اما با مطالعات جدید در افزایش خطر بیماری های مزمن کلیوی(CKD) سهیم شده اند،که امروزه افراد زیادی از آن رنج می برند و برطبق پیش بینی ها این خطر در افراد بالای ۶۰ سال درحال افزایش است.

افراد با CKD اولیه، نشانه های خاصی ندارند و احساس بیماری نمیکنند و تنها راه تشخیص از راه تست های ادرار و خون است.

پس از تشخیص ، CKD می تواند از طریق تغییر سبک زندگی یا استفاده از دارو درمان شود.اما بدون درمان، کلیه ها از کار می افتند و نیاز به پیوند کلیه یا دیالیز است.

گروهی از محققین پس از بررسی و آزمایش به این نتیجه رسیدند که کادر درمانی باید درباره اثرات جانبی داروهای تجویزی اطلاعات بیشتری کسب کنند.تخمین زده میشود حدود ۲/۳ از افرادی که از PPIS استفاده می کنند ، نیاز به آن ندارند!

  منبع :
medicalnewstoday
  برچسب ها :  نظرات