بر اساس تحقیقی که نتایج آن در Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention به انتشار رسید

زنان یائسه ای که دارای بیماری های لثه و دندان هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا  به سرطان سینه قرار می گیرند .

همچنین بیماری های لثه و دندان با بیماری های قلبی , سکته , دیابت , سرطان دهان , مری, سرو گردن , پانکراس و شش نیز مرتبط است . تحقیقات قبلی نشان داده اند که التهاب مزمن می تواند سبب تقویت این ارتباط ها شود . عواملی که سبب ایجاد بیماری های دندان و لثه می شوند عبارتند از : استعداد ژنتیکی , سیگار کشیدن و تغییرات هورمونی در زنان و دختران که سبب می شئد لثه حساس تر شده و متورم شود . بیمارانی که توانایی سیستم ایمنی آنها برای مبارزه با عفونت کاهش یافته است ماند افراد دیابتی و سرطانی نیز در معرض خطر هستند .

دارو هایی که سبب محدود کردن جریان بزاق می شوند دهان را در برابر عفونت ها آسیب پذیر می کنند . استفاده ی منظم از مسواک ؛ نخ دندان و تمیز کردن دندان توسط دندان پزشک می تواند از بروز بیماری جلوگیری کند.

پرفوسور Jo L. Freudenheim و همکارانش به منظور بررسی ارتباط بین بیماری های دندان و لثه و سرطان سینه  ۷۳,۷۳۷ زن یائسه را که مبتلا به سرطان سینه نبودند در نظر گرفتند حدود  ۲۶.۱% از این افراد بیماری دندان و لثه داشتند

بیماری های دندان و لثه خطر بروز سرطان  سینه را ۱۴ % افزایش می دهند

 

بعد از گذشت ۶ سال , ۲۱۲۴ نفر از افراد شرکت کننده به سرطان سینه مبتلا شدند .نتایج نشان داد در زنانی که بیماری دندان و لثه داشتند خطر ایتلا به سرطان سینه ۱۴% بالاتر بود .در زنانی که علاوه بر بیماری دندان و لثه  در طی ۲۰ سال گذشته سیگار کشیده بودند خطر ابتلا به سرطان ۳۶% بیشتر بود زیرا باکتری های موجود در دهان افرادی که سیگار می کشند با افرادی نمی کشند بسیار متفاوت است . یکی از دلایلی که می تواند ارتباط بین بیماری دندان و لثه و سرطان سینه را توضیح دهد این است که باکتری های موجود در دهان وارد جریان خون می شوند و بروی بافت سینه تاثیر می گذارند . قدم بعدی مطالعات یافتن دلایل محکم تری برای اثبات این ارتباط است.

  منبع :
  برچسب ها :  نظرات