به گزارش رویترز از اواسط هفته پیش خودروهای بدون راننده ی گوگل و دلفی وارد خیابان سیلیکون ولی شده‌اند. این خودروها‌ که برای حرکت نیازی به راننده ندارند، به نظر می رسد آماده اند تا وارد مرحله جدیدی از توسعه شوند.

طبق گفته جان ابسمیر – مدیر شرکت دلفی این اتفاق روز سه شنبه در جاده‌ی سن آنتونیو در پالو آلتو افتاده است. جالب است بدانید که خود او یکی از سرنشینان حاضر در خودرو بوده است.

ماشین تحت آزمایش ابسمیر ، یک خودرو Audi Q5 مجهز به سیستم رانندگی اتوماتیک بوده است. این سیستم شامل، لیزرها، رادار، چندین دوربین و یک نرم افزار با برنامه نویسی خاص است که به خودرو اجازه می دهد تا بدون نیاز به راننده در جاده حرکت کند. هرچند برای احتیاط بیشتر یک نفر پشت فرمان قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز کنترل را بدست بگیرد.

طبق گفته ابسمیر عملکرد خودرو دلفی رضایت بخش بوده است.

گوگل نیز از روز چهارشنبه آزمایش سیستم بدون راننده خود را شروع کرده است. سیستم بدون راننده‌ی گوگل نیز بر روی یک Lexus RX400h سوار شده است. همچون سیستم دلفی، گوگل نیز  از نرم‌افزار و سیستم راهبری  مشابه بهره می‌برد. در حالی که دلفی با دو مدل آئودی به آزمایش سیستم خود می پردازد گوگل پیش از این نیز ۲۰ نمونه‌ی اولیه را وارد خیابان کرده بود و مورد آزمایش قرار داده است.

پیش از این هر دو کمپانی گوگل و دلفی، آزمایش‌های بسیاری را با افراد مختلف بر روی خودروهای بدون راننده‌ی خود انجام داده بودند؛ اما در تمام آن‌ها خودرو به دلایلی یا از جاده خارج شده بود یا در شرایط خاص قادر به تصمیم گیری نبوده و متوقف شده بود.

  برچسب ها :  نظرات