نوشیدن-آب-و-کاهش-وزنبرای کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند افزایش سوخت و ساز بدن از اهمیت بالایی برخوردار است . اینکه بدن با چه سرعتی کالری می سوزاند به عوامل مختلفی بستگی دارد : بعضی از افراد به طور ارثی متابولیسم بالاتری دارند ، آقایان بیشتر از خانم ها کالری می سوزانند ، در بیشتر افراد بعد از ۴۰ سالگی سوخت و ساز پایین می آید و … . ما قادر به کنترل کردن سن ، جنس و ژنتیک خود نیستیم ولی می توانیم راه های زیر را انجام دهیم .

ساختن عضله

بدن دائما در حال سوزاندن کالری است حتی زمانی که در حال استراحت هستیم . سرعت سوخت و ساز در کسانی که عضله بیشتری دارند بسیار بالاتر است . با انجام تمرینات قدرتی ، عضلات سراسر بدن شما فعال شده و میانگین سوخت و ساز روزانه افزایش می یابد .

انجام تمرینات شدیدتر

ورزش های هوازی سبب می شوند تا متابولیسم بدن شما حتی تا چند ساعت بعد از ورزش نیز افزایش یابد . انجام تمرینات با شدت بالا نسبت به تمرینات با شدت کم یا متوسط سبب افزایش بیشتر و طولانی تری در سرعت متابولیسم شما در حالت استراحت می شود .

نوشیدن آب کافی

بدن برای سوزاندن کالری به آب نیاز دارد . در طی مطالعه ای که انجام شد ، افرادی که در روز ۸ لیوان آب نوشیده بودند نسبت به افرادی که ۴ لیوان خورده بودند کالری بیشتری سوزاندند . حتی کم آبی خفیف نیز می تواند سوخت و ساز بدن را کند سازد . برای اینکه دچار این مشکل نشوید قبل از هر وعده ی غذایی یا میان وعده یک لیوان آب یا یک نوشیدنی غیر شیرین بنوشید . از میوه ها و سبزیجات به عنوان میان وعده استفاده کنید زیرا به طور طبیعی حاوی آب هستند .

عدم استفاده از نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا حاوی موادی هستند که می توانند سوخت و ساز بدن را بالا ببرند . کافئین موجود در آن میزان انرژی مصرفی بدن را افزایش می دهد . اسید آمینه ی تورین که در بعضی از این نوشیدنی ها وجود دارد سبب افزایش چربی سوزی می شود . با این حال استفاده از این نوشیدنی ها توصیه نمی شود زیرا سبب بروز مشکلاتی مانند افزایش فشار خون ، اضطراب و اختلالات خواب خواهد شد .

مصرف میان وعده

خوردن میان وعده با فواصل زمانی کم سبب کاهش وزن می شود . خوردن وعده های غذایی بزرگ با فواصل زمانی زیاد سوخت و ساز بدن را در بین وعده های غذایی ، کند می کند . هر ۳ تا ۴ ساعت میان وعده بخورید تا سوخت و ساز بدن افزایش یابد . مطالعات متعدد نشان می دهند که خوردن میان وعده به طور منظم سبب می شود تا در وعده های اصلی ، غذای کمتری مصرف کنیم .

مصرف غذا های تند

غذا های تند حاوی مواد شیمیایی طبیعی هستند که متابولیسم بدن را افزایش می دهد . این اثر موقتی است ولی اگر به طور منظم از غذا های تند استفاده کنید تاثیرات مثبت آن را مشاهده خواهید کرد پس به غذا های خود فلفل چیلی قرمز یا سبز اضافه کنید .

مصرف پروتئین

بدن به هنگام هضم پروتئین نسبت به چربی و کربوهیدرات کالری بیشتری را می سوزاند . پس بعضی از کربوهیدرات ها را با مواد غذایی سرشار از پروتئین بدون چربی جایگزین کنید . منابع خوب پروتئین عبارتند از : گوشت گاو بدون چربی ، بوقلمون ، ماهی ، مرغ ، سویا ، آجیل ، حبوبات ، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب .

نوشیدن قهوه سیاه

نوشیدن قهوه سبب افزایش انرژی و تمرکز می شود . یکی دیگر از فواید آن افزایش سوخت و ساز بدن در کوتاه مدت است . کافئین موجود در قهوه به شما کمک خواهد کرد که کمتر احساس خستگی کنید و در زمان ورزش مقاومت و ایستادگی را افزایش می دهد .

نوشیدن چای سبز

وجود کافئین و کاتچین موجود در چای سبز سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود . تحقیقات جدید نشان می دهند که نوشیدن ۲ تا ۴ فنجان از این چای در روز بدن را وادار می کند تا در طول ورزش های با شدت متوسط و کوتاه مدت ، ۱۷ % کالری بیشتری بسوزاند .

پرهیز از رژیم های غذایی شدید

داشتن رژیم های غذایی شدید سبب آسیب زدن به بدن می شود زیرا مواد مغذی مفید به بدن نمی رسند . علاوه بر آن ممکن است عضله از دست بدهید که در نتیجه سوخت و ساز یدن کند می شود . پس به این نکته توجه کنید که کالری رژیم غذایی نباید کمتر از ۱۲۰۰ کالری در خانم ها و کمتر از ۱۸۰۰ کالری در آقایان باشد .

راه های ذکر شده را انجام دهید و نتیجه را برای ما بیان کنید .

 

  منبع :
webmd
  برچسب ها :  نظرات