بیماری-روماتیسم-مفصلیآرتریت روماتویید یک بیماری خودایمنی است که باعث مشکلاتی در مفاصل مانند درد، تورم، خشکی و کاهش عملکرد می شود.

تخریب مفصلی ناشی از آرتریت روماتویید معمولا به صورت قرینه در دوطرف بدن اتفاق می افتد( مثلا درگیری انگشت سبابه دست راست و چپ). این قرینگی در تشخیص بیماری آرتریت روماتویید کمک کننده است.

خود ایمنی چیست؟

سیستم ایمنی به صورت نرمال وظیفه دارد اجزای خارجی مانند ویروس و باکتری ها را شناسایی و تخریب کند. اما گاهی سیستم ایمنی در افتراق سلول های سالم خودی از بیگانه دچار اشتباه شده و به اعضای خود حمله می کند.

سینوویوم یک لایه سلولی نازک در مفاصل است که وظیفه ترشح مایع مفصلی را به عهده دارد. در آرتریت روماتویید سیستم ایمنی سینوویوم را مورد حمله و تخریب قرار می دهد و این غشا متورم می گردد. همچنین به دنبال تخریب سینوویم غضروف مفصلی نیز تخریب می شود و در مجموع باعث کاهش عملکرد مفصل می گردد.

آرتریت روماتویید همچنین باعث درگیری سایر اعضا بدن مانند پرده پلور ( پرده پوشاننده ریه)، چشم، تاندون، پوست، طحال و… می شود.

براساس اسناد CDC حدود یک و نیم میلیون نفر در آمریکا دچار آرتریت روماتویید هستند. آرتریت روماتویید در خانم ها ۳ الی ۴ برابر بیشتر از آقایان رخ می دهد. آرتریت روماتویید بیشتر در سن بالای ۴۰ سال دیده می شود اما بعضا این بیماری در افراد جوان و حتی کودکان هم دیده می شود.

دورنمای بیماری:

آرتریت روماتویید یک بیماری مزمن است و در افراد مختلف سیر بیماری متفاوت است. بعضی ها علایم خفیف دارند اما برخی بیماران علایم بسیار شدید را تجربه می کنند و بعضا در انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل می شوند.

گاهی علایم بیماری پیوسته نیست و دوره های خاموشی و بهبودی بین اپیزود های حمله وجود دارد. اما باید بدانیم که مشکلات مفصل با گذر زمان بدتر می شود. با درمان به موقع می توان تخریب مفصل را به تاخیر انداخت.

  منبع :
Healthline
  برچسب ها :  نظرات