saffron-and-blindness

زعفران یک چاشنی گران قیمت است که در پخت و پز به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده به غذا استفاده می شود.زعفران دارای خواص پزشکی بسیار زیادی است که از دیر باز تا کنون مورد توجه بسیاری قرار دارد.زعفران برای تسکین درد قاعدگی و مشکلات افسردگی استفاده می شد.بنا به تحقیقات جدید زعفران با خاصیت آنتی اکسیدانی خود در سرکوب انواع سرطان نیز نقش به سزایی دارد.

دانشمندان ایتالیایی بر این باورند که زعفران باعث پیشگیری از نابینایی در دوران پیری می شود ،همچنین در درمان انواع بیماری های چشمی موثر است.

یک رژیم غذایی حاوی زعفران می تواند از چشم ها در برابر آسیب های ناشی از نور درخشان خورشید محافظت کرده و پیشرفت بیماری های ژنتیکی مانند التهاب رنگدانه ها را کند نماید.
این محققان همچنین دریافتند زعفران تاثیر مفیدی در افراد مبتلا به تخریب ماکولای چشم وابسته به سن دارد که شایع ترین علت نابینایی در کهنسالی است.

زعفران به تنهایی یک آنتی اکسیدان نیست بلکه دارای خواص دیگری است که برای حفظ بینایی مفیدند ،این ماده ژن های اسید چرب غشای سلولی را تنظیم می کند و همین امر موجب انعطاف پذیری سلول های بینایی می شود.

در مدل های حیوانی ،یک رژیم غذایی حاوی زعفران چشم را از آثار مخرب نور روشن که بر بیماری های ژنتیکی چشم اثر سو دارد حفظ می کند.آزمایش روی حیوانات همچنین نشان داده می توان از دست دادن بینایی به دلیل کهولت سن را با مصرف این چاشنی به تاخیر انداخت.

 

  منبع :
marieclaire
  برچسب ها :  نظرات