ساخت دست بند با سنسور کنترل کننده قلب توسط Google

گوگل در حال کار کردن بر روی نوعی دستگاه پوشیدنی (Wearable Device) است که به پزشکان کمک می کند از راه دور، سلامت بیماران خود را کنترل نمایند. ظاهر این دستگاه شبیه ساعت و با قابلیت های مختلفی است.

دست بند متصل شده می تواند نوار قلب شخص را گرفته و عوامل استرس زا در محیط از جمله سطح نور و صدا را ارزیابی کند. در حقیقت، سنسورهای فعال در این دستگاه می توانند تغییراتی که در تحرک فرد رخ می دهد را ثبت و در مواردی نظیر مطالعه بر روی پارکینسون، از آن استفاده کنند. همچنین پزشکان نیز می توانند به بیماران مبتلا به حمله قلبی که به طور مثال به تازگی از بیمارستان ترخیص می شوند، جهت جلوگیری از آسیب های مجدد و ناگهانی و در نتیجه کنترل آنها، استفاده از این دستگاه را توصیه نمایند.

“اندی کانراد” رئیس تیم علوم زیستی در گوگل می گوید:

((آرزوی ما این است که این تکنولوژی، به باز کردن پنجره ای به سوی مطالعات بر روی اطلاعات با درجه پزشکی کمک کرده و مدیریت وضعیت سلامتی افراد را تسهیل نماید)).

با وجود همه این موارد، منتقدین ردیاب ها و تراشه های سلامت بر این باورند که اندازه گیری دقیق ضربان قلب از مچ دست امری غیر ممکن است که یکی از دلایل آنها بر اساس ساعت های ساخته شده شرکت Apple با مکانیزم نور مادون قرمز و اندازه گیری تغییرات جریان خون و نتیجه گیری ضربان قلب بر اساس آن می باشد.

در پاسخ به این انتقاد، دلایل متعددی را می توان عنوان نمود. عمده ترین آنها به ساختار استخوان، ماهیچه ها و ساختار عروقی مچ دست مربوط بوده که می توانند در اندازه گیری ضربان قلب و سایر عوامل بیومتریک نقش به سزایی ایفا کنند.

با این حال باید منتظر باشیم و ببینیم که این تکنولوژی چه زمانی به مرحله نهایی خواهد رسید.

 

  منبع :
CNN
  برچسب ها :  نظرات