تومور های مغزی ، رشد غیر طبیعی سلول ها در مغز هستند.همه ی تومور های مغزی سرطان نیستند و واژه سرطان به تومورهای بدخیم اطلاق می شود.تومورهای بدخیم می توانند رشد و به شدت منتشر شوند و با غلبه بر سلول های سالم ، فضا ، خون و مواد مغذی مورد نیاز آن ها را مصرف می کنند.آن ها می توانند به بخش های دیگر بدن منتقل شوند.تومورهایی که به بافت های اطراف حمله نمی کنند و در بخش های دیگر هم منتشر نمی شوند ،خوش خیم هستند.عموما تومور خوش خیم به خطرناکی تومور بدخیم نیست اما تومورهای خوش خیم هم می توانند با تاثیر بر بافت های اطراف ،مشکلات بسیاری برای مغز ایجاد کنند.آمار این تومورها در ایالات متحده آمریکا ۶ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر است.

انواع اصلی سرطان مغز

مغز از تعداد بسیار زیادی سلول متفاوت تشکیل شده است.بعضی سرطان های مغز بر اثر تغییر شکل یک نوع از سلول ها ایجاد می شوند.با یک بار تغییر شکل ،سلول رشد می کند و به طور غیر طبیعی تکثیر می شود. این سلول های غیرطبیعی که رشد می کنند به توده یا تومور تبدیل می شوند. این تومور های مغزی ،تومورهای اصلی مغز گفته می شوند چون در مغز تولید شده اند.معمول ترین تومورهای مغزی شامل : گلیومس ، مننژیومس ، ورم غده هیپوفیز، شوانوم دهلیزی و تومورهای نورواکتودرم اولیه(مدالوبلاستوم) هستند.

بیشتر این نامگذاری ها بر اساس قسمتی از مغز یا نوعی از سلول های مغزی است که تومور در آن ها رشد می کند.

سرطان مغز متاستاتیک

تومور های مغزی متاستاتیک ، از سلول های سرطانی تومور هایی در اندام های دیگر بدن سرچشمه می گیرند.سلول های غیر طبیعی از تومورهای دیگر ، در پروسه ای که متاستاز نام دارد ،به مغز منتقل می شوند.این معمول ترین نوع تومور مغزی است.

علل ایجاد سرطان مغز

مانند تومور های دیگر ، علت دقیق بیشتر سرطان های مغز ناشناخته است.فاکتور های ژنتیکی ، سموم مختلف محیطی ،برخورد اشعه به سر ،عفونت اچ آی وی و سیگار کشیدن همه به سرطان مغز مربوط هستند.اما در بیشتر موارد ،علت اصلی مشخص نیست.

تصاویر 

تصویر MRI ، تصویر جانبی از مغز یک دختر جوان ، نوار سفید نشان دهنده تومور مغز است که ساقه مغز را درگیر کرده است.

تصویر-جانبی-از-سرطان-مغز

تصویر MRI از بالا گرفته شده است ،در دختر جوانی که دچار تومور مغزی است.خط سفید نشانه ی تومور است.

سرطان-مغز

 

 

 

 

 

 

  منبع :
webmd
  برچسب ها :  نظرات