آنتی-هیستامین

سرماخوردگی کودکان با علایمی مانند عطسه و سرفه، گلودرد، درد بدن و صحبت کردن تو دماغی خود را نشان میدهد و همه افراد را در زمان های مختلف درگیر میکند. سرماخوردگی یکی از عفونت های راه های تنفسی فوقانی می باشد، شایعترین علت برای مراجعه کودک به پزشک و نرفتن به مدرسه است.

علت بیماری:

شایعترین علت سرماخوردگی رینوویروس ها هستند که در ترشحات تنفسی وجود دارند و از طریق عطسه و سرفه و وجود ترشحات بر روی سطوح منتقل می شود. بیش از ۱۰۰ نوع رینوویروس وجود دارند که می توانند از سد دفاعی بینی عبور کنند و پاسخ سیستم ایمنی بدن را برانگیزانند و باعث گلودرد، سر درد، گرفتگی بینی و سایر علایم شوند.

خشکی هوا، سیگارکشیدن و یا در مجاورت فرد سیگاری بودن باعث می شود مقاومت در مقابل ویروس کاهش یابد و احتمال وقوع سرما خوردگی افزایش یابد. افراد سیگاری راحت تر سرما میخورند، علایم شان شدید تر است، دیرتر بهبود می یابند و احتمال وقوع همزمان سایر عفونت های تنفسی همراه سرماخوردگی در این افراد بیشتر است.

برخلاف اعتقادات موجود، نپوشیدن لباس خیلی گرم، عدم استراحت در مکان گرم و رفتن بیرون با موهای خیس باعث سرماخوردگی نمی شود.

علایم:

اولین علامت معمولا احساس خارش در گلو می باشد. آبریزش بینی، گرفتگی بینی و عطسه دیگر علایم بارز هستند. در بعضی از کودکان سرفه، سردرد احساس خستگی و درد عضلانی، کاهش اشتها و تب خفیف هم دیده میشود.

انتشار بیماری:

طی ۲-۴ روز اول بروز علایم سرماخوردگی، تا حداکثر ۳ هفته بعد بیماری قابلیت سرایت دارد. ویروس از طریق سرفه و عطسه منتقل می شود. همچنین به دنبال تماس دست با بینی و دهان و سپس تماس با شخص دیگر قابلیت انتثال وجود دارد.

پیشگیری:

به دلیل اینکه تعداد ویروس های زیادی در بروز سرماخوردگی دخالت دارند، واکسن مشخصی برای جلوگیری وجود ندارد. اما کودکان باید از افراد سیگاری دوری کنند، مکرر دست و صورت خود را بشویند، در صورتی که سرماخورده اند دهان و بینی خود را بپوشانند، از ظروف غذا و وسایل شخصی فرد سرماخورده استفاده نکنند.

 

در تحقیقات، دانشمندان به نتیجه مشخصی مبنی بر اینکه ویتامین C و روی Zink تا چه حد می تواند سرماخوردگی را مهار کند و دوره و شدت آن را بکاهد نرسیده اند. اما مصرف بیش از حد آن ها اثرات منفی خواهد داشت.

دوره بیماری:

دو -سه روز بعد از تماس با ویروس علایم سرماخوردگی ظاهر می شود. اکثر موارد طی ۱ هفته بهبود می یابند، بعضا تا دو هفته علایم رفع می شود.

درمان:

بیماری با گذشت زمان در همه افراد رفع می شود. دارو ها باعث درمان سرماخوردگی نمی شوند اما برای تخفیف علایم کمک کننده هستند. باید در نظر داشت کودکان زیر ۱۲ سال با سرماخوردگی به هیچ عنوان نباید آسپرین دریافت کنند زیرا آسپرین و بیماری ویروسی به شدت احتمال وقوع سندرم رای ( Reye ) که نوعی نارسایی کبدی است را افزایش می دهد.

آنتی هیستامین دکونژستانت یا ضد احتقان یک دارویی است باعث کاهش آبریزش و گرفتگی بینی می شود اما میتواند خواب آور باشد و در کودک ایجاد بی قراری کند و عوارض متعدد دیگری نیز دارد و مصرف آن در کودکان زیر ۴ سال اصلا توصیه نمیشود. حتی بعضی از صاحب نظران معتقدند کودکان زیر ۶ سال به دنبال سرماخوردگی اصلا نیازی به دریافت دارو ندارند.

می توان برای کاهش علایم بینی از قطره سالین استفاده کرد که حاوی آب و نمک است و احتقان و گرفتی بینی را از بین می برد. بخور و مرطوب کردن هوای محیط زندگی کودک به سیستم تنفسی و بهبودی او کمک خواهد کرد. حمام آب گرم و استفاده از پارچه گرم میتواند در رفع درد بدن کودک کمک کننده باشد. بخار آب گرم می تواند تنفس کودک را حین سرما خوردگی بهتر کند.

هیچ مهر تایید علمی وجود ندارد که تایید سوپ مرغ سرماخوردگی را درمان میکند.

بهترین برنامه برای کودک این است که وقتی گرسنه شد حتما اندازه کافی غذا بخورد، وقت تشنگی هم آب و آبمیوه کافی مصرف کند. از مصرف نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم:

پزشک در معاینه نمی تواند دقیقا نوع ویروس عامل بیماری را شناسایی کند اما با معاینه می تواند به بیماری های غیر سرماخوردگی مشکوک شود و در صورت لزوم از گلوی کودک جهت آزمایشات و کشت میکروب شناسی نمونه بردارد. نمونه گرفتن از گلو ساده و بدون درد است، با یک سواپ پنبه از سطح داخل گلو نمونه برداشته میشود.

اگر علایم بیمار ظرف ۳-۷ روز بهتر نشود یا اینکه علایمی غیر از سرماخوردگی در کودک مشاهده شد، بایستی والدین کودک به پزشک مراجعه نمایند و پزشک بیماری های دیگر مثل عفونت باکتریایی، آلرژی، آسم، پنومونی و… را مد نظر داشته باشد. از جمله علایمی که شک به یک سرماخوردگی را ضعیف می کند می توان به مواردی اشاره کرد از جمله : سرفه همراه خلط فراوان، تنگ نفس، خستگی و بی حالی شدید، عدم تمایل و توانایی کودک جهت صرف غذا و نوشیدن، سردرد شدید یا افزایش سردرد و درد بدن، گلو درد شدید همراه تورم لوزه ها (که معمولا باعث می شود کودک حین بلع درد داشته باشد و غذا نخورد)، تب بالا، درد گوش و نهایتا درد قفسه سینه و شکم از علایم جدی محسوب می شوند.

سرما خوردگی دوره و سیر خود را نهایتا طی خواهد کرد و با درمان های گفته شده یا عدم درمان نهایتا بهبود خواهد یافت، ولی باید مد نظر داشت که فعالیت کودک در حد معمول حفظ شود و فعالیت و ورزش شدید نداشته باشد.

  منبع :
Kidshealth
  برچسب ها :  نظرات