اختلالات-اسکلتی-عضلانی

آیا شما بیشتر وقت خود را صرف نشستن و کار با کامپیوتر و یا لپتاپ خود میکنید؟

آیا شغل شما به گونه ایست که مجبور به انجام وظایف خود بصورت نشسته هستید؟

پس مطالعه مطلب زیر به شما توصیه میشود.چون:

گزارشات بدست آمده از بررسی مشاغل و فعالیت هایی که فرد برای انجام آنها نیاز به نشستن طولانی روی صندلی دارد به ما نشان می دهد که نشستن طولانی مدت و مستمر میتواند باعث مرگ شما شود یا حداقل در نحوه زندگی شما اثرگذار باشد.

وقتی شما زمان زیادی را بصورت نشسته طی کنید به مرور زمان و بتدریج بدن رو به جلو خم میشود و قوز میکند .در این حالت شما اندام داخلی خود را فشرده کرده و آنها مجبور میکنید که در فضای ناکافی فعالیت کنند.

به مرور زمان ستون فقرات بدلیل  خارج شدن از حالت نرمال و استرس غیر طبیعی که به مفاصل وارد میشود شروع به تضعیف میکند

عضلات ران و مفاصل بتدریج کوتاه و خشک میشوند و در هنگام مستقیم ایستادن ایجاد ناراحتی میکند .

درنهایت گردش خون در بدن به علت عدم جنبش و حرکت کاهش میابد . اگر این رکود حرکتی و ساکن ماندن ادامه داشته باشد باعث تورم پاها و مچ پا خواهد شد.

پس توجه به این نکات و شناسایی  عوارض  نشستن بسیار مهم است چرا که بی توجهی به آنها باعث وارد شدن آسیب های جدی  به بدن میشود.

خبر خوب این است که تمرینات ساده ای با غلتک های فومی برای حل این مشکل وجود دارد که شما براحتی میتوانید آنها را در خانه در کمتر از پانزده دقیقه انجام دهید.

یک توپ متحرک یا یک غلتک فومی تهیه کنید و سعی کنید سه تمرین زیر را انجام دهید.

اختلالات-اسکلتی-عضلانی

۱) آسیب های ناحیه سرینی

اکثر مردم از تاثیر  مالش ناحیه سرینی بدن به شل کردن عضلات باسن و فیله کمر بی اطلاع هستند این کار باعث آزاد شدن تداخلات ماهیچه های همسترینگ و به حذف برخی فشار ها بر روی کمر کمک خواهد کرد .

نحوه انجام تمرین:

توپ متحرک یا غلتک فومی را زیر عضلات سرینی خود قرار دهید و روی آن غلت بخورید تا زمانی که نقطه تحریک پذیر و دردناک و یا نقطه ای که از آنجا صدا خارج میشود را پیدا کنید . وقتی آن محل را پیدا کردید در آن نقطه عضلات را به مدت ۲ دقیقه شل و سفت کنید زانوی خود را خم کنید و یکی از پاها را روی دیگری قرار دهید

اختلالات-اسکاتی-عضلانی

 

۲) انعطاف پذیری مفصل ران

همانطور که قبلا ذکر شد وقتی شما برای یک دوره زمانی طولانی مینشینید  عضلات ران  و زانو  به آهستگی کوتاه و مفاصل خشک  و کیپ میشوند .گرفتگی ران در حالت ایستادن مستقیم باعث ایجاد ناراحتی میشود  و گرفتگی مفاصل مقدار زیادی فشار غیر ضروری به کمر وارد میکند . با کشش ونرمش زانو ها و تمرکز بر روی انعطاف مفاصل ران میتوانیم از این آسیب ها جلوگیری کنیم.

 

نحوه انجام تمرین:

به روی پهلوی خود دراز بکشید و غلتک فوم را زیر ران خود و نزدیک به مفصل بالایی ران قرار دهید .با استفاده از نیروی خود غلتک را بچرخانید تا بافت های عضلانی و تاندون بین زانو تا مفصل ران شما را لمس کند  این حرکت را برای چند دقیقه با حرکت به جلو و عقب تکرار کنید .

اختلالات-اسکلتی-عضلانی

 

۳) آسیب های ستون فقرات

بسیاری از مردم بدلیل استفاده روزمره از کامپیوتر و نشستن در مقابل آن دچار قوز میشوند.این حرکت ساده به جلوگیری و مقابله با قوز و کوژ پشتی بسیار کمک میکند . منفعت بزرگ این حرکت این است که این تمرین تمام سطح پشتی بدن را پوشش میدهد . بنابر این راهی خوب برای دفع خستگی و خارج کردن تنش ها و گرفتگی هایی ست که در طول هفته دچار آن شده اید.

 

نحوه انجام تمرین:

به پشت دراز بکشید و زانو های خود را خم کنید و نزدیک باسن قرار دهید غلتک را درست بالای شانه های خود گذاشته و روی آن بخوابید . مستقیم به بالا نگاه کنید و خود را در آغوش بگیرید .در عضلات پشتی خود کشش ایجاد کرده و این حالت را ثابت نگه دارید و روی غلتک فوم رو به پایین به سمت کمر حرکت کنید و برگردید به بالا رو به سمت شانه هایتان . این حرکت را برای مدت مشخصی ادامه دهید.

 

تکرار این ۳ حرکت ساده به صورت مداوم  و مستمر  در طول هفته و حفظ حالت ارگونومیک بدن در هنگام نشستن قطعا از بروز آسیب ها و اختلالات اسکلتی عضلانی برای شما جلوگیری خواهد کرد و از انجام فعالیت های خود لذت خواهید برد….

  منبع :
LifeHack
  برچسب ها :  نظرات