frozen-shoulder

شانه منجمد به حالتی گفته می شود که در آن حرکات شانه در تمام جهات محدود است.

محدودیت حرکت مفصل شانه به دلیل ایجاد فیبروز در کپسول مفصلی است؛ و این بافت فیبروز اجازه حرکت راحت با دامنه طبیعی را به مفصل نمیدهد.

چرا فیبروز رخ می دهد؟ وقوع فیبروز در کپسول مفصلی به دو علت است. علت اول نامشخص و به اصطلاح ایدیوپاتیک است. اما علت دوم میتواند جراحی قبلی روی شانه و یا صدمات وارده باشد. چرا که به دنبال جراحی یا صدمه به مفصل، التهاب رخ میدهد و به دنبال التهاب، وقوع فیبروز دور از انتظار نیست.

عوامل زمینه ای متعددی نظیر اعمال جراحی قلب، جراحی مغز، سرطان پستان، دیابت و … در پس زمینه این بیماری ممکن است وجود داشته باشد. همچنین بسیاری از بیماران از نظر شخصیتی زمینه اضطراب و افسردگی دارند.

مراحل بیماری

بیماری شانه منجمد ۳ مرحله دارد. در مرحله اول به دنبال التهاب و شروع فیبروز در کپسول مفصلی بیمار از درد دایمی بخصوص در شب ها شاکی است. در مرحله دوم به دنبال وقوع فیبروز بیمار با کاهش پیشرونده دامنه حرکات مفصل روبرو می شود. در مرحله دوم درد بیمار ثابت است و گاهی با کاهش درد همراه است. مرحله سوم وقوع بهبودی است. در مرحله دوم دامنه حرکات بیشتر می شود و به حالت طبیعی نزدیک می شود. اما باید به این نکته اشاره کرد که مرحله بهبودی ممکن است تا ۲ سال یا حتی بیشتر طول بکشد.

شیوع شانه منجمد

بیماری شانه منجمد در خانم ها نسبت به آقایان شایعتر است، و اغلب در سنین ۴۰ تا ۶۰ سال دیده می شود.

درمان

بهترین و ارزان ترین درمان برای بیماران شانه منجمد در هر یک از ۳ مرحله بالینی؛ تشویق به انجام تمرینات کششی صحیح است که باید توسط فیزیوتراپیست یا جراح ارتوپد به بیمار آموزش داده شود و خود بیمار روزانه و منظم تمرینات را انجام دهد.

در صورتی که بیمار با انجام تمرینات هنوز هم از درد و ناراحتی شاکی باشد می توان با تزریق داخل مفصلی کورتون به وی کمک کرد.

گاهی با انجام تمرینات و تزریق داهل مفصل مشکل بیمار حل نمی شود و در انجام کارهای روزانه او را با مشکل مواجه می سازد، در این صورت می توان از رویکرد جراحی آرتروسکوپی برای آزادسازی کپسول از فیبروز استفاده کرد.

باید این نکته را در نظر داشت که بعضی علل زمینه ای که پیش تر ذکر کردم (دیابت، بیماری قلبی، افسردگی)، افراد را مستعد ابتلا به این بیماری می کنند که لازم است این عوامل تحت نظر متخصصین مربوطه درمان شوند تا شانس بروز شانه منجمد در این بیماران کاهش یابد.

برگرفته از : کتاب ارتوپدی و شکستگی ها
  برچسب ها :  نظرات