weight

اگر به دنبال کاهش وزن هستید باید کمتر غذا بخورید و بیشتر ورزش کنید .در این موضوع هیچ شکی نیست.اما اگر کاهش یک یا دو کیلو در ماه برای شما راضی کننده نیست و بدنبال کاهش وزن سریعتر هستید نکات زیر را مطالعه کنید تا با روش های ما آشنا بشوید.

لازم به ذکر است که مطالب ارائه شده زمانی مفید واقع میشود که شما از خوردن زیاداز حد تنقلات و نوشابه و شکلات پرهیز کرده و برنامه منظم و مستمری را برای ورزش کردن در طول هفته داشته باشید . در این صورت میتوانید از ۶ قانون زیر پیروی کنید .این قوانین در کنار ورزش و رژیم غذایی کمک چشمگیری به افزایش سرعت لاغری شما میکند .

  1. نوشیدن زیاد آب مخصوصا قبل از وعده های غذایی:

همه میدانیم برای زنده ماندن نیاز به آب داریم اما تعداد کمی هستند که میدانند چقدر آب برای احساس آسایش در طول روز لازم است.

مصرف آب در طول روز برای سلامتی و رفاه و آسایش انسان اهمیت بالایی دارد .در طول روز باید حداقل ۲ لیتر آب بنوشیم و اگر دنبال لاغر شدن هستید باید قبل از خوردن غذا حداقل نیم لیتر آب بنوشید.برای کاهش وزن به این شکل فقط آب خالی موثر است نه نوشابه نه قهوه و نه شربت و آبمیوه…

  1. غذا را بیشتر بجوید :

یک نطریه وجود دارد که بر این باور است که آهسته غذا خوردن به کاهش وزن کمک می کند.دلیل آن این است که یک فاصله زمانی بین لحظه قورت دادن غذا و زمانی که آن غذا باعث ارسال یک پیام از مغز مبنی بر کاهش احساس گرسنگی می باشد وجود دارد .این فاصله زمانی باعث میشود مردم در هر وعده بیشتر از حد نیاز غذا بخورند .

نظرات کارشناسی که در اوایل قرن بیستم از متخصصین تغذیه مثل Horace Fletcher وجود دارد که بیانگر این است که آهسته غذا خوردن باعث کم خوردن میشود .

اخیرا در چین مطالعه ای صورت گرفته که این تئوری را تایید میکند .این مطالعه نشان داده که مردان چاق نسبت به مردان لاغر با سرعت بیشتری غذا میخورند. همچنین این محققان دریافتند که مردانی که هر لقمه را ۴۰ بار میجوند نسبت به مردانی که هر لقمه را ۱۵ بار میجوند ۱۲% چربی کمتری را دریافت میکنند.

اگر قصد وزن کم کردن دارید باید تلاش کنید هر لقمه را حداقل ۲۰ مرتبه بجوید و هر هفته ۵ مرتبه آن را بیشتر کنید .

  1. پیاده روی بعد از هر وعده غذایی :

میتوان گفت یکی از موثر ترین کار ها برای کاهش وزن پیاده روی بعد از صرف غذاست .شاید باورش کمی سخت باشد که وقتی افراد برای کاهش وزن جلسات زیادی را در هفته به ورزش سنگین و شدید میپردازند یک پیاده روی ساده به این اندازه میتواند تاثیر گذار باشد .اما واقعیت این است که پیاده روی بعد از خوردن غذا تفاوت زیادی ایجاد میکند .

البته لازم به ذکر است که پیاده روی بعد از غذا را نمیتوان با یک تمرین جدی و شدید برای کاهش وزن مقایسه کرد اما نکته قابل توجه این است که یک ورزش سبک مثل پیاده روی بعد از غذا باعث میشود رسپتور های   GLUT 4 فعال بشوند و عضلات همه گلوکز مصرفی شما را جذب کنند. بنابر این از بالا رفتن سطح انسولین بعد از غذا جلوگیری میکند .

پس…

بعد از هر وعده غذایی ۱۰ دقیقه پیاده روی کنید.

 

  1. قرار گرفتن در هوای خنک :

حالا در اینجا به بیان جالب ترین نکته ای که تاحالا مطالعه کرده اید میپردازیم.

بافت چربیی که در بدن وجود دارد دو نوع است. یکی که وظیفه ذخیره انرژی را دارد .این همان چربی است که شما میشناسید   و نوع دیگر بافت چربی که چربی قهوه ای نام دارد که وظیفه آن مصرف انرژی برای گرم نگه داشتن بدن شما است

با قرار گیری در معرض هوای سرد و تحریک بافت چربی قهوه ای برای فعالیت  شما بطور چشمگیری به سوزاندن چربی سرعت میبخشید.که البته راه هایی برای انجام آن وجود دارد:

شما میتوانید خانه خود را سرد نگه دارید یا در طول روز لباس کمتری بپوشید و یا در طول روز آب یخ بنوشید.

چربی های قهوه ای در گردن قسمت بالای قفسه سینه و پشت ولقع شده اند بنابراین با یک دوش آب سرد و یا قرار دادن یک کیسه یخ روی گردن میتوان چربی های قهوه ای را برای فعالیت و سوزاندن تحریک کرد.

 

  1. اضافه کردن آب لیمو ، عسل و دارچین به وعده های غذایی :

غذاهای سالم آهسته تر از غذاهای بی ارزش مثل تنقلات یا نوشابه هضم میشوند.برای هضم آهسته تر غذاها در بدن راه هایی وجود دارد مثل اضافه کردن آب لیمو و دارچین به وعده های غذایی که سرعت عبور غذا از معده به روده را کم میکنند همچنین انسولین و قند خون را کنترل میکنند.

همچنین با جایگزین کردن مقداری عسل بجای دیگر قند ها میتوان سطح قند خون را کنترل کرد که دلیل این بهبود سطح قند خون هضم آهسته عسل نسبت به دیگر قند هاست.

 

  1. از هر وعده غذایی که می خورید عکس بگیرید:

اکثر مردم درمورد آنچه که باید یا نباید بخورند نیاز به یادآوری ندارند.با وجود این که این افراد یک رژیم غذایی خوب دارند ، اما خود را پایبند پیروی کامل از آن نمی کنند .در یک رژیم غذایی منظم و برنامه ریزی شده برای گرفتن نتیجه ، باید مراقب اضافه شدن مواد دیگر به وعده غذایی یا کم شدن جزئی از مواد درون رژیمتان باشید و به آن حساسیت نشان دهید.

این حساسیت باعث ایجاد یک احساس تکلیف و اهتمام برای پیگیریه روند برنامه خود برای لاغری میشود که آیا چقدر بر طبق رژیم غذایی پیش رفته ایم..

متخصصین این علم میگویند که گرفت عکس از وعده های غذایی و مواد تشکیل دهنده غذای ما چند برابر موثرتر از مطالعه یک مجله مواد غذایی است .این روش مناسبی برای ایجاد تعهد و پاسخگو بودن به پیروی از رژیم غذایی وایجاد یک حس حسابگری است .میتوان با آپلود عکس ها در پروفایل شخصیتان یا فیس بوک این احساس را شدت ببخشید . با این روش مصرف غذاهای سالم تر برایتان اهمیت بیشتری پیدا میکند…

 

  منبع :
LifeHack
  برچسب ها :  نظرات