ذهن ما همیشه در حال پردازش اطلاعات است.ذهن اطلاعات را جمع اوری و طبقه بندی کرده و نهایتا آنها را به صورت تجارب ذخیره میکند و ما از این تجربه ها برای تصمیم گیری های آینده استفاده میکنیم.

عملکرد ذهن انسان شگفت انگیز است و نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا میکند.ذهن حتی به صورت ناخوداگاه تلاش میکند مشکلات روزانه ی ما را حل کند بحث های پیش آمده در طول روز را تجزیه تحلیل میکند در مورد آینده خیال پردازی میکند و برای گذشته نگران است.

ذهن ما گاهی اوقات خستگی ناپذیر و پویا عمل میکند و گاهی در شک و تردید قرار میگیرد و در این زمان است که ما میگوییم “نمیتوانم تمرکز کنم” ویا “حواسم خیلی زود پرت میشود” که نهایتا منجر به عملکرد نادرست ما و بی سامانی در زندگیمان میشود.

به طور مثال:اگر کسی به شما توهینی بکند آیا ذهنتان سریعا مشغول این میشود که وقتی دوباره آن فرد را دیدم چگونه به او پاسخ بدهم؟هیجانات قوی مانند خشم،ترس،نگرانی و احساس بی عدالتی ذهنتان را شدیدا آشفته میکنند و نتیجه ی آن تحریک پذیر شدن شما و یا افسرده بودنتان است.

یک ذهن آشفته مدام درگیر افکار بی ارزش و مختلف است و توانایی تمرکز روی موضوعات خاص و مهم را ندارد.این که چه مدت طول میکشد بعد از تحریک شدن توسط این هیجانات ذهنتان آرام شود از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

ذهن آشفته انرژی شما را مصرف میکند،استنباط های غلطی انجام میدهد و کمتر وقت را برای حل مشکلات صرف میکند.چه بخواهید چه نخواهید ذهن شما تحت تاثیر هیجانات منفی و غرولندهایی که با خودتان میکنید آشفته میشود و طبیعتا کارکرد آن پایین می آید.

یک ذهن آرام چگونه است؟

یک ذهن آرام به طور متعادل درگیر اتفاقات و مشکلات میشود،کمتر واکنش نشان میدهد،بیشتر سوال میپرسد و توانایی یادگیری بالاتری از تجربه های مثبت و منفی را دارد.یک ذهن آرام توانایی تمرکز روی آنچه که الان اهمیت دارد را دارا می باشد.ذهن آرام یاد گرفته است که به یک توهین یا عصبانیت لحظه ای کمتر واکنش نشان بدهد و بیشتر از نتیجه به حقیقت اتفاقات فکر کند.

ذهن آرام در طول زندگی فرد می تواند پیشرفت کند و باعث پرانرژی بودن شما می شود.همچنین توانایی یادگیری شما را افزایش می دهد.داشتن یک ذهن آرام باعث می شود به خودتان بیشتر اهمیت بدهید و روح و روان سالم تری داشته باشید.

keepcalm

  منبع :
سایت selfgrowth
  برچسب ها :  نظرات