کاهش-استرس-با-ظرف-شستن

بعد از یک روز پرمشغله و استرس زای کاری، بعضی از ما برای آرام شدن فکر و ذهنمان باشگاه رفتن یا دراز کشیدن جلوی تلویزیون را ترجیح می دهیم .اما چرا به جای این کارها ظرف ها را نمی شویید؟؟!!برطبق مطالعه ای جدید ، ظرف شستن می تواند به تقویت آرامش ذهنی کمک کند.

این مطالعه نشان می دهد متفکرانه ظرف شستن یعنی با تمرکز بر بوی مایع ظرفشویی ،لمس ظرف ها و گرمای آب می تواند به وجودآورنده ی یک حالت مثبت ذهنی باشد.

تمرکز حواس یک توانایی است تا افکار منفی و آزاردهنده را حذف کنید تا هوشیاری از احساستان در لحظه را به دست آورید.این تمرین کمک می کند تا استرس و عصبانیت کاهش یابد و همچنین کیفیت خواب تان بالا رود و خطر ابتلا به افسردگی کاهش یابد.

گرایش ذهنی با ظرف شستن متفکرانه بهبود می یابد.

تیم محققان ، ۵۱ دانش آموز را انتخاب کرده و از آن ها خواستند که ظرف بشویند.قبل از ظرف شستن از نیمی از آنان خواسته شد تا متنی توصیفی درباره ظرف شستن بخوانند (گروه شاهد) در حالیکه از نیمی دیگر خواسته شد تا یک متن متفکرانه درباره ظرف شستن بخوانند که نیاز به توجه به کاری که در دست داشتند داشت.

پس از اتمام کار ، پژوهشگران حالت ذهنی شرکت کنندگان را با این سوال بررسی کردند:

آیا ظرف شستن را به عنوان یک کار کاهنده استرس حس کردید؟

۱)بله، من حس می کردم نگرانی هایم را میشویم و از خود دور می کنم.

۲)خیر.من دوش گرفتن یا کتاب خواندن را ترجیح می دهم.

۳)بستگی به تعداد ظرف ها دارد.

با بررسی و مقایسه با گروه شاهد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که کسانی که متفکرانه ظرف شستند یعنی روی بوی مایع ظرفشویی ،گرمای آب و ظرف های شسته شده تمرکز کردند حالت ذهنی مثبت تری را تجربه کردند.برای مثال این گروه ۲۷% کاهش عصبانیت و ۲۵% افزایش گرایش مثبت ذهنی را نسبت به گروه شاهد نجربه کردند.

باحضور درمقابل ظرف ها یک ظرفشوی متفکر کمتر به پچ پچ های ذهنی که می تواند زندگی عادی را مختل کند مانند استرس و نگرانی ها توجه می کند.

در لحظه بودن به یک ظرفشوی متفکر اجازه می دهد تا استراحت کوتاهی داشته باشد و به یادآوری گذشته یا برنامه ریزی برای آینده نپردازد و صرفا درمقابل سینک ظرفشویی باشد.

استرس می تواند اثرات مخربی بر سلامت داشته باشد .برطبق گزارش موسسه آمریکاییی استرس ۶۰% از بیماری های انسان به استرس مرتبط است.

پزوهشگران بر طبق یافته های این پژوهش می گویند: کارهایی نظیر ظرف شستن می تواند به تقویت حالات مثبت روانی کمک کند و تا مادامی که فرد از لحاظ فکری درگیر انجام کارش است احساساتی مثل استرس را کاهش دهد.

آیا شما هم چنین حالات مثبتی را هنگام ظرف شستن تجربه می کنید؟تجربه هایتان را با ما درمیان بگذارید!

 

 

  منبع :
medicalnewstoday
  برچسب ها :  نظرات