خستگی-ناشی-از-اختلال-غده-تیروئید
سرطان یکی از عواملی است که جان بسیاری از افراد را می گیرد بیشتر سرطان ها داری علائمی هستند که با شناخت آنها می توان از بروز بیماری جلوگیری کرد طبق گفته ی موسسه ملی سرطان شایع ترین سرطان ها عبارتند از :
سرطان مثانه ، سینه ، روده ی بزرگ ، خون ، ملانو (تومور قشر عمیق پوست) ، پانکراس ، پروستات وتیروئید
سرطان ها علائم مختلفی دارند که در ادامه به چند مورد از‌آنها اشاره خواهیم کرد.
۱. تغییرات وزن
اولین نشانه ی سرطان کاهش وزن است . بر اساس گفته ی انجمن سرطان آمریکا از آنجاییکه سلول های سرطانی می توانند به سلول های سالم حمله کنند سبب کاهش وزن می شوند این نشانه بیشتر در سرطان های مری ، ریه ، پانکراس و معده بروز می کند
۲. تب و از دست دادن خون
تب پاسخ بدن به عفونت به بیماریست تب در افراد مبتلا به سرطان نشانه ی پیشرفت سرطان و یا آسیب آن به سیستم ایمنی می باشد بویژه در سرطان خون شاهد تب هستیم بعضی از سرطان ها سبب بروز خونریزی های غیر معمول می شوند سرطان روده ی بزرگ مدفوع خونی را ایجاد می کند و وجود خون در ادرار نشانه ی سرطان پروستات یا مثانه است .
۳. درد و خستگی
خستگی بی دلیل یکی از شایع ترین علائم سرطان است .خستگی ای که با خواب برطرف نشود نشانده ی مشکلات سلامتی می باشد. این حالت به ویژه در سرطان خون مشاهده می شود گاهی اوقات گسترش سرطان سبب ایجاد درد می شود . به عنوان مثال کمر درد می تواند نشانه ی برای سرطان های روده ی بزرگ ، پروستات و تخم دان باشد .
۴. سرفه ی مداوم
سرفه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد . سرفه کردن پاسخ طبیعی بدن برای خارج کردن گردو غبار و عوامل محیطی است و می تواند ناشی از سرما خوردگی ، آنفولانزا ، آلرژی و حتی رطوبت کم باشد . سرفه ی مداوم می تواند ناشی از سرطان ریه باشد که گاهی با بالا آوردن خون همراه است . سرطان تیروئید هم می تواند سرفه را بدنبال داشته باشد .
۵. تغییرات پوستی
تغییرات پوستی مانند تغییر شکل خال و زگیل و یا تغییر انداز ی آنها بیشتر در سرطان پوستی بروز می کند وجود نقاط سفید رنگ در دهان ناشی از سرطان دهانی است . سرطان می تواند تغییرات پوستی دیگری را نیز ایجاد کند که عبارتند از :
قرمزی ، وجود نقاط سیاه رنگ ، افزایش رویش مو و زردی
سرطان های بدون علامت
بعضی از سرطان ها وجود دارند که فاقد علائم می باشند مانند سرطان پانکراس که ممکن است تا مراحل پیشرفته علامتی از خود نشان ندهد . بعضی از گونه های سرطان ریه هم بدون علامت هستند . با این وجود توجه به علائم و سوابق خانوادگی می تواند کمک بسیاری به افراد بکند .

  منبع :
health line
  برچسب ها :  نظرات