میگرن

محرک‌ های میگرن مشابه نیستند و یکسان عمل نمی کنند . باید بدانید که چطور گروهی از محرک‌های شخصی می‌توانند مقصر باشند.ترکیبی از عطر، بی‌خوابی و دود سیگار می‌تواند محرکی برای میگرن‌های دردناک باشد . درمورد عواملی مانند دود سیگار و استرس که موجب میگرن می‌شود فکر کنید . سپس ترکیبی از عواملی مانند بی‌خوابی همراه با زیاد غذا خوردن که موجب حمله‌های میگرنی می‌شوند را معین کنید .آ گاه بودن از محرک‌ های میگرن می‌تواند به شما در جلوگیری از آن در آینده کمک کند . تحقیقات نشان داده‌اند که عاداتی مانند کم خوابی مفرط یا خیلی زیاد و ورزش سنگین می‌تواند محرک میگرن باشد . تفکر درباره‌ی منشا محرک‌های میگرن در خودتان بهترین راه برای کنترل و دوری از آن‌ها است . پژوهش منتشر شده در نشریه عصب‌شناسی نشان داد که کنترل عوامل میگرن تا چه حد پیجیده‌ اند .بر اساس مطالعات انجام شده بیشتر از ۵۰٪ افرادی که از میگرن‌هایی که بر اثر رایحه‌ها بوجود می‌آیند رنج می‌برند حداقل یک محرک که همیشه یا اغلب موجب حمله‌های میگرنیشان می‌شود را می‌شناسند . با این حال محققان دریافتند که تنها یک نفر از هر ۱۰ نفر که میگرن رایحه‌ای را تجربه کرده‌ است بعد از قرار گرفتن در معرض تنها یک عامل به میگرن دچار می‌شود . دکتر جاشوا کوهن ، متخصص مغز و اعصاب و مدیر مرکز سردرد در موسسه‌ی سردرد سنت لوک روزولت مرکز بیمارستان در شهر نیویورک می‌گوید : مطابق با مفاهیم قبلی از محرک‌های میگرن دریافتیم ارتباط عوامل با سردرد یک به یک نیست بلکه ما بر این باوریم که چند عاملی است . به عبارت دیگر قرار گرفتن در معرض نور درخشان ممکن نیست موجب میگرن شود  اما اگر در معرض نوری درخشان قرار بگیرید و هم‌چنین در همان روز سایر عوامل مانند تغییر در آب و هوا و یا بدون اینکه غذا بخورید به مدت طولانی بیرون باشید را تجربه کنید ممکن است موجب میگرن شود . این بدان معناست که باید به محرک‌ها کمی متفاوت‌ تر از آنچه که عادت کرده‌ اید نگاه کنید . به گفته دکتر روبرت کانیاکی ، مدیر مرکز سردرد در دانشگاه پیتسبورگ ، رئیس بخش سردرد و استادیار مغز و اعصاب ، ممکن است بهتر باشد که به محرک‌هایتان به عنوان عوامل خطر فردی برای ایجاد میگرن فکر کنید . سپس متوجه می‌شوید که آستانه میگرن شما چیست ، چه ترکیبی از شرایط تشدید کننده‌اند و حمله میگرنی برای شما بوجود می‌آورند .

محرک‌های میگرنی

لیست محرک‌های بالقوه‌ی میگرن طولانیست و ترکیبات ممکن که می‌تواند به این لیست اضافه شود بیشتر است . اما باید به محرک‌های مختلف که به طور هم زمان می‌تواند به کنترل بهتر میگرن منجر شود توجه نمود. عوامل خطر که باید از آن‌ها آگاه بود عبارتند از:

 1. خواب خیلی زیاد یا خیلی کم
 2.  غذا خوردن بیش از حد یا بیرون بودن به مدت طولانی بدون اینکه چیزی بخورید
 3. تغییر در شدت استرس
 4. کافیئن بیش از اندازه یا به شدت کاهش دادن میزانی که عادت کرده‌اید
 5. کم شدن آب بدن
 6. ورزش سنگین
 7. عادت ماهانه
 8. نوشیدن الکل
 9. خوردن غذاهای خاص
 10. سیگار کشیدن
 11. گرمای بیش از حد
 12. نور
 13. درد گردن
 14. رایحه‌های خاص مانند عطر

برخی از محرک‌ها اجتناب ناپذیرند . شما نمی‌توانید عادت ماهانه را متوقف کنید یا آب و هوا را کنترل کنید . اما اگر وقتی عادت ماهانه را سپری می‌کنید ورزش نکنید و بیش از حد قهوه بنوشید مطمئن باشید که به میگرن مبتلا می‌شوید . گام‌هایی برای جلوگیری از محرک‌هایی که می‌توانید کنترل کنید بردارید .دلیل کنترل میگرن‌ها بسیار چالش بر انگیز است . دکتر کانیکی توضیح می‌دهد که چندین عامل ژنتیکی میگرن و محرک‌های بالقوه‌ی زیادی وجود دارند . استرس ، تغییرات هورمونی زنانه ، آب ‌و هوا ، تغییرات در برنامه روزانه ، حساسیت به نور فلورسنت ، صدای بلند و رایحه‌های قوی همگی می‌تواند به صورتی روی سیستم عصبی ژنتیکی تاثیر بگذارد که منجر به میگرن شوند . به گفته کانیکی تا به امروزباید شایع‌ترین تغییرات ژنتیکی تعیین کننده‌ی میگرن در مردم شناسایی شده باشد .

دکتر کوهن می‌‌گوید اگرچه میگرن پیچیده است به زبانی ساده به این معناست که مغز شما به شدت تحریک پذیر است . واکنش برخی آستانه تحمل کمتر و البته بدون میگرن خواهد بود و منجر به فرآیند تحریک پذیری می‌شود که سردرد ایجاد می‌کند . این حالت بیش از حد تحریک شدن ، ژنتیکی است اما صدها و حتی هزاران ژن وجود دارد که میگرن ایجاد می‌کند .

گام‌هایی در سبک زندگی که مانع از میگرن می‌شود

راه های زیر می تواند به شما در کنترل میگرن کمک کند :

خوردن غذا و میان وعده طبق برنامه‌ی منظم

خوابیدن طبق برنامه منظم . از چرت زدن‌ها و خوابیدن‌های آخر هفته دوری کنید

آب کافی بنوشید ( به معنای ۱و نیم لیتر آب در روز است )

ورزش کردن منظم

به گفته کوهن همه این عوامل به منظور بهبود دوره درمان بیماران میگرنی نشان داده شده است و بخش مهمی از کنترل میگرن هستند .

  منبع :
every day health
  برچسب ها :  نظرات