مواد-غذایی-لازم-برای-سلامتی-قلب

امروزه بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر به شمار می آیند.در ۹۰% موارد ما میتوانیم با شیوه زندگی سالم از آنها جلوگیری کنیم.موارد ذکرشده در اینجا نه تنها برای سلامت قلب مفیدند بلکه باعث افزایش گردش خون و تناسب اندام میشوند و انرژی و سرعت مغز را افزایش میدهند.

۱.استفاده از فیبر در رژیم غذایی

فیبر یک ماده غذایی است که در سبزیجات ،میوه ها،دانه ها و آجیل وجود دارد.باعث کاهش اشتها و سرعت پیری شده و میزان قند خون و کلسترول را تنظیم میکند.بهتر است روزانه ۳۰گرم فیبر استفاده کنید.اغلب مردم فیبر روزانه خود را از دانه های پردازش شده تامین میکنند که برای سلامت مضر هستند.ما بجای این دانه های مضر پیشنهاد میکنیم رژیمی را برگزینید و سعی کنید موارد زیر را دارا باشد:

۱.به اندازه ۳ فنجان سبزیجات

 ۲.۲واحد میوه

۳.به اندازه ۲ دست کامل آجیل و دانه 

۴.نیم تا یک فنجان حبوبات

۲.استفاده از چربی سالم

برای سالم ماندن لزومی به استفاده از رژیم کم چربی وجود ندارد.اما لازم است که چربی سالم استفاده کنیم.مطالعات بالینی نشان میدهند خوردن چربی های موجود در غذاهای دریایی ،روغن زیتون خالص،آجیل ها ،آووکادو،دانه ها و شکلات تلخ خطر حمله های قلبی و سکته را ،بدون افزایش وزن، کاهش میدهند.این چربی های سالم برای مغز شما حیاتی هستند.

۳.پروتئین های سالم را انتخاب کنید.

به جای استفاده از گوشت ها و لبنیاتی که هورمونی هستند از غذاهای دریایی سالم مثل سالمون یا صدف کبابی شده استفاده کنید.مرغ هایی که با محصولات ارگانیک تغذیه شده اند هم مناسب اند.اگر به گوشت قرمز علاقمند هستید آنهایی را انتخاب کنید که با علف تغذیه شده اند.اگر در رستورانی چنین پروتئین هایی دردسترس نبود گزینه هایی را انتخاب کنید که چربی کمتری دارند چون به همان نسبت مواد مضر کمتری نیز دارند مانند سینه مرغ یا بوقلمون و غذاهای دریایی.

۴.نوشیدنی های مفید

آب خالص را حداقل به میزان ۴فنجان در روز بنوشید.برای رفع نیاز به کافئین ،چای سبز بهترین گزینه است.البته همه ی چای های تلخ گزینه های خوبی هستند.همچنین شما میتوانید ۱-۳فنجان قهوه در روز بنوشید .قهوه در حد اعتدال خوب است.

۵.طعم های جالب را بچشید

ادویه ها و گیاهانی مثل سیر،گیاهان ایتالیایی ،ادویه کاری و فلفل تند در ضمن اینکه طعم غذا را دلپذیر میکنند در جلوگیری از رشد پلاک های شریانی(تصلب شراین)و بالا بردن متابولیسم نقش دارند.

نکته ای درباره شکلات:چربی موجود در شکلات تلخ (دارای حداقل ۷۰%کاکائو) در بدن شما مانند روغن زیتون عمل میکند و برای قلب و مغز عالی است.من خوردن روزانه شکلات تلخ را به شما توصیه میکنم.

با اضافه کردن این غذاها به رژیم غذایی خود شما در واقع به قلب خود غذا میدهید و خطر حملات و سکته های قلبی را کاهش میدهید و خود را هرروز جوان تر و سالمتر می یابید.

 

 

  منبع :
mindbodygreen
  برچسب ها :  نظرات