غذا-هایی-که-به-مغز-آسیب-می-زنندغذا هایی وجود دارند که سبب تخریب حافظه و از بین رفتن توانایی های ذهنی شما می شوند . در ادامه ۴ مورد از این غذا ها را معرفی خواهیم کرد .

سدیم

تحقیقات نشان داده اند که علاوه بر تاثیری که این ماده در افزایش فشار خون و بروز بیماری های قلبی-عروقی دارد سبب کاهش فعالیت های فیزیکی و توانایی های شناختی نیز می شود . محققان کانادایی رابطه ی میان مصرف سدیم و فعالیت های فیزیکی را در ۱۲۶۲ نفر با میانگین سنی ۶۷ تا ۸۴ سال بررسی کردند . در طی این تحقیق مشاهده شد که هر چه سطح سدیم دریافتی بالاتر باشد میزان فعالیت های فیزیکی ، بیشتر کاهش می یابد . بر اساس تحقیقی که نتایج آن در مجله ی Neurobiology of Aging به انتشار رسید ورزش منظم می تواند تاثیرات نا مطلوب سدیم بر مغز و سیستم گردش خون را تا حدودی از بین ببرد .

چربی های ترانس

تحقیقی که نتایج آن در PLoS به انتشار رسید نشان می دهد که مصرف چربی های ترانس سبب می شود تا کلمات را به سختی به خاطر بیاوریم . برای بررسی این ماده غذایی مطالعه ای بر روی ۱۰۱۸ نفر که روزانه بین ۳.۸ تا ۲۷.۷ گرم چربی ترانس مصرف می کردند انجام شد و از آن ها خواسته شد تا جدولی را که مربوط به کلمات جدید بود در یک محدوده ی زمانی خاص تکمیل کنند . به ازای هر گرم افزایش چربی ترانس ، شرکت کنندگان ۰.۷۶ کلمه ی کمتری را به خاطر آوردند . نتایج نشان داد کسانی که میزان زیادی چربی ترانس مصرف کرده بودند حدود ۶۵ کلمه و افراد دیگر حدود ۸۶ کلمه را به درستی به خاطر آوردند .

تن ماهی

تن ماهی غذایی است که سریع آماده می شود و سرشار از پروتئین است ولی ممکن است ماهی مورد علاقه ی شما سبب آسیب رساندن به مغزتان شود . مطالعه ای که نتایج آن در مجله ی Integrative Medicine چاپ شده است نشان می دهد کسانی که در هفته بیش از ۳ بار از ماهی هایی که به صورت تن هستند استفاده می کنند در معرض خطر بروز اختلال شناختی قرار می گیرند . جیوه ی موجود در ماهی سبب بروز این اتفاق می شود . مصرف غذا های دریایی در ۳۸۴ نفر بررسی شد و از آن ها تست های شناختی گرفته شد . در طی این تست ها مشاهده شد کسانی که مقدار جیوه در خون آن ها بیشتر بود توانایی شناختی کمتری نسبت به بقیه داشتند .

چربی های اشباع شده

تحقیقاتی که در دانشگاه مونترال انجام گرفت نشان می دهد در موش هایی که رژیم غذایی آن ها حاوی سطح بالایی از چربی های اشباع شده مثل کره بود عملکرد بخشی از مغز که مربوط به انگیزه و سلامت است دچار اختلال شده بود . همچنین مصرف این ماده سبب بروز اختلالات خلقی ، اعتیاد دارویی و پرخوری نیز می شوند . تحقیقات جدید نشان می دهند که چربی های اشباع شده در حیوانات نیز سبب پرخوری و مشکلات احساسی خواهد شد .

  منبع :
prevention
  برچسب ها :  نظرات