نوشیدن مایعات به هنگام ورزش بسیار مهم است ولی نوشیدن بیش از حد خطرناک می باشد و گاهی منجر به مرگ می شود . متخصصان از ورزشکاران می خواهند که از نوشیدن بیش از حد مایعات خودداری کنند . آب زیاد سبب ایجاد هیپوناترمی مرتبط با ورزش ( EAH ) میشود که در آن کلیه ها نمیتوانند مقدار اضافی آب را دفع کنند در نتیجه سدیم رقیق شده و سبب متورم شدن سلول ها میشود . علائم اولیه ی EAH شامل سرگیجه ، حالت تهوع و اِدم ( پف کردگی ) می باشد که میتواند منجر به گیجی ، تشنج ، کما و حتی مرگ شود . طبق آماری که اعلام شده است تا به حال EAH در ۱۴ ورزشکار منجر به مرگ شده است . همچنین بیان شده که افرادی که پیاده روی میکنند ، در مسابقات دو ماراتون شرکت می کنند یا در ورزش هایی مثل یوگا حضور دارند نیز مستعد این شرایط هستند .

طبق متنی که در سال ۲۰۱۵ در مجله ی Clinical Journal Of Sport Medicine منتشر شده است ، یک راه ساده برای ورزشکاران به منظور جلوگیری از بروز این شرایط وجود دارد و آن این است که فقط بر اساس نیاز طبیعی یعنی زمانی که واقعا تشنه هستند آب بنوشند . استفاده از مکانیسم ذاتی تشنگی یک استراتژی برای کاهش مصرف آب اضافی میباشد که سدیم را نیز در خون کاهش می دهد و از بی آبی مفرط جلوگیری میکند . بسیاری از متخصصان پیشنهاد می کنند تا در هوای گرم آب بیشتری به منظور جلوگیری از گرفتگی و سکته ی گرمایی مصرف شود . گروه های متعددی هم وجود دارند که مخالف این می باشند که فقط به هنگام تشنگی آب بنوشیم . هر چند که بیان شده منظور این گروه ها به طور کلی در شرایطی است که افراد بیش از حد عرق می کنند ولی این ایده را که احساس تشنگی راهنمای خوبی برای اینکه چه زمانی آب بنوشیم نیست را تقویت میکند . طبق چیزی که دکتر Winger پرفسور گروه پزشکی دانشگاه شیکاگو بیان داشته است سکته ی گرمایی به علت تولید بیش از حد گرما ایجاد می شود .

نوشیدن مایعات در زمانی که تشنه نیستیم فاجعه است !

طبق چیزی که دکتر Winger بیان داشته است کم آبی متوسط برای ورزشکاران قابل تحمل است و حتی عملکرد ورزشکارانی که در طول ورزش ۳% از وزن خود را از دست می دهند را به خطر نمی اندازد . دکتر Mitchell H.Rosner متخصص نفرولوژی بیان میکند که بعضی جملات و متونی که در اینترنت میبینیم مانند اینکه تا زمان تشنگی صبر نکنید و آب بنوشید ! سبب تحریک ورزشکاران شده و آن ها گمان میکنند نوشیدن مایعات کار مهمی است که باید به میزان زیاد در حین ورزش صورت بگیرد که متاسفانه نتایج زیان باری را به بار می آورد .

کارشناسان چگونگی مقابله با EAH را بیان کرده اند . ۳ بار استفاده کردن از محلول ۳% سدیم میتواند مواردی که به طور جدی زندگی را تهدید میکنند از بین ببرد . همچنین ذکر کرده اند که باید هدف آینده آزمایشات کلینیکی دست یابی به استراتژی نوشیدن به هنگام تشنگی باشد زیرا شرایط EAH مشکلات متعددی را برای سلامتی ما به وجود می آورد و نیز نشانه های ژنتیکی وجود دارد که مستعد این شرایط بودن را به مردم نشان می دهد . هدف دکتر Rosner این است که دیگر هیچ ورزشکاری بر اثر EAH جان خود را از دست ندهد . گروهی که مسئول بررسی این شرایط میباشند بر این باورند که شرایط EAH به طور کلی قابل اجتناب است و با آموزش نحوه ی نوشیدن صحیح هدف ذکر شده محقق میگردد .

 

 

  منبع :
medical news today
  برچسب ها :  نظرات